ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

الگوی نوین از دستور زبان شکل در معماری خانه امروز (نمونه موردی: خانه های مجموعه ای قاجاری شهرهای تبریز و تهران)

Year: 1397
COI: JR_BAGH-15-63_003
Language: PersianView: 273
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کیانوش حسنی - دکتری معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران
ویدا نوروزبرازجانی - استادیارگروه معماری دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، تهران، ایران

Abstract:

بیان مسیله : با توجه به سرعت تغییرات ایجادشده در حوزه های معماری، نمی توان گفت این هنر عامل ارتقایکیفیت های زیستن نیز بوده و جوابگویی به ابعاد جامع تری از نیازهای انسان را به همراه داشته است. ساکنان بناهایامروز در بیشتر موارد از فضاهای زیست خود ناراضی و با وجود گسترش امکانات، بناهای امروز زیباتر و انسانی تر ازبناهای دیروز نیستند. در مواردی، معماری به یک سرپناه یا نمایشی از سلایق فردی معمار و کارفرما تقلیل یافته و ازشان حقیقی خود دور شده است. آنچه امروز نمایان است، خالی شدن از دیروز و گ مشدن در آن همه معناست. اینمقاله برآن است که با توجه به گذشته ما، چرا ساکنان بناهای امروز در بیشتر موارد از فضاهای زیست خود رضایتنداشته و واکنش های طبیعی و احساسی خود را نسبت به محل زندگی شان ازدست داده اند. افق دید این مقاله تبیینالگویی نوین با استفاده از دستور زبان شکل برای خانه معاصر براساس جوهره معماری خانه های دوران قاجار است.هدف : این مقاله برآن است که با استناد به ویژگی های کالبدی و معنایی خانه های مجموعه ای دوره قاجار شهرهایتهران و تبریز، به الگویی قابل استفاده در خانه های امروز دست یابد. در این راستا اهداف زیر مطرح می شود:1. چگونگی تبیین الگوی نوین با استفاده از دستور زبان شکل 2. چگونگی ایجاد شکل های پایه در خانه هایمجموع های قاجار شهرهای تبریز و تهران 3. درک معنای نهفته در شکل های متنوع خانه های قاجاری تبریز و تهران.روش تحقیق : این پژوهش از نوع کیفی است؛ فن تحلیل داده ها، دستور زبان شکل است. دستور زبان های شکلی،سامانه های تولیدکننده ای هستند که بر پایه مجموعه ای از قاعده های شکلی به طراحی منجر شده و برمبنایالگوریتم کار می کنند. الگوریتم فرایندی است با خروجی هایی که حاصل دستورالعمل ها یا قوانینی برای اجرا درمجموع های از داده هاست. روش شناسایی قوانین، تاویل پدیدارشناسانه خانه های دوره قاجاری با روش ماکسو نمنن 3 است. کیفیت خانه قاجاری در این مقاله به عنوان یک تحقیق پدیدارشناسانه بر مبنای بیان تجربه زیستهدر مکان چهار خانه قاجاری استوار است. خروجی ها نیز الگوهای نوین خلق شده هستند.نتیجه گیری : در فرایند دستورزبان شکل، داده ها، چهار خانه منتخب پژوهشگر است. ترسیم اشکال پایه براساسچگونگی قرارگیری فضاها در این خانه هاست؛ مجموعه قوانین با روش پدیدارشناسی و نمنن تعریف می شود. قوانیناز طریق مصاحبه های عمیق و تاویل و تفسیر مصاحبه ها با افرادی که تجربه زیستن در خانه های انتخاب شدهدارند، وضع می شود. درنهایت درون مایه های اصلی حاصل از این روش پیوند با محیط، شادی، آرامش،جدایی از زندگی روزمره استخراج شده که در فضاهایی چون ایوان، زیرزمین، فضای سبز و هشتی وشاه نشین نمایان می شود. این فضاها درواقع، قوانین دستورزبان شکل هستند. در آخردر فرایند الگوریتمیدستور زبان شکل، در درخت تصمیم گیری، به ایجاد الگوهای جدید منجر می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-15-63_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/835051/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسنی، کیانوش و نوروزبرازجانی، ویدا،1397،الگوی نوین از دستور زبان شکل در معماری خانه امروز (نمونه موردی: خانه های مجموعه ای قاجاری شهرهای تبریز و تهران)،https://civilica.com/doc/835051

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 14,386
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support