ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و ارزیابی مدل های پیش بینی نرخ مصرف ابزارهای حفاری در سنگ های گرانیتی

Year: 1397
COI: DTCE05_035
Language: PersianView: 172
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جعفر خدایاری - کارشناسی ارشد، زمین شناسی مهندسی، تبریز
قدرت برزگری - استادیار، زمین شناسی مهندسی، گروه علوم زمین دانشگاه تبریز
ابراهیم شریفی - مدیر فنی، موسسه افق انرژی

Abstract:

یکی از مسایل اصلی حفاری مکانیزه تونل در سنگ های سخت و ساینده، سایش دیسک کاترها و نیاز مبرم به بازبینی و تعویض آنهاست. عملیات تعویض دیسک کاترها زمان بر بوده و موجب کاهش بهره وری ماشین می شود. سایش را میتوان به صورت از دست رفتن و زدوده شدن مداوم و ناخواسته مواد از سطح یک جسم جامد، در اثر کنش های مکانیکی، مانندتماس و حرکت نسبی میان دو جسم تعریف نمود. سایش سایشی و سایش تخریبی جزء مهم ترین نوع سایش در دیسک کاترها می باشند. طرح مورد مطالعه، تونلی است با قطر 6/32 متر و طول 36 کیلومتر که برای انتقال آب از دامنه های غربی زاگرس به حوزه دریاچه اورمیه و در زمین هایی با سنگ های سخت در حال اجراست. با توجه به اینکه بخش مهمیاز مسیر تونل در سنگ های آذرین گرانیتی و گرانودیوریتی با مقاومت و پتانسیل سایندگی بالا قرار گرفته است بررسی وارزیابی سایش دیسک کاترها و نرخ مصرف آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای پیش بینی نرخ مصرف دیسک کاترها در این مقاله از مدل های رایج NTNU و CSM استفاده شده است. نرخ مصرف ابزار در تونل مورد مطالعه برای سایش نرمال در حدود 272 ، سایش غیر نرمال در حدود 394 و در مجموع به مقدار 666 کاتر بر متر می باشد. بر اساس مدل NTNU عمر متوسط خطی دیسک کاترها برابر با 7/73 متر بوده و این مقدار برای مدل CSM برابر با 9 متر به دست آمده است که نشان می دهد استفاده از این مدل ها برای سنگ های گرانیتی چندان مناسب نیست.

Keywords:

حفاری مکانیزه تونل , دیسک کاتر , سنگ های گرانیتی CSM , NTNU

Paper COI Code

This Paper COI Code is DTCE05_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/854618/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خدایاری، جعفر و برزگری، قدرت و شریفی، ابراهیم،1397،بررسی و ارزیابی مدل های پیش بینی نرخ مصرف ابزارهای حفاری در سنگ های گرانیتی،5th Dams and Tunnels conference & Exhibition in iran،Tehran،https://civilica.com/doc/854618

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support