ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

محاسبه شاخص سطح برگ (LAI) به کمک دستگاه Laipen

Year: 1398
COI: CNRE04_044
Language: PersianView: 360
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیدا عندلیبی - دانشجو دکتری دانشگاه محقق اردبیلی
اردوان قربانی - دانشیار گروه منابع طبیعی، دانشگاه محقق اردبیلی
مهدی معمری - استادیار گروه منابع طبیعی ، دانشگاه محقق اردبیلی
معراج شرری - استادیار گروه منابع طبیعی ، دانشگاه محقق اردبیلی

Abstract:

شاخص سطح برگ (LAI) یک متغیر ورودی مهم برای بوم سازگان جنگل به سطح زمینی که توسط آن اشغال شده، اطلاق می شود و به نوعی، بیان کننده سطح برگ به سطح زمین اشغال شده توسط گیاه است. هدف این تحقیق، طرح پایلوت برای شروع محاسبات طرح های آتی و محاسبه شاخص سطح برگ به کمک دستگاه لایپن بود. در این پژوهش به کمک دستگاه لایپن میزان این شاخص برآورد شد. قابل ذکر است که تا کنون مطالعه ای در مورد محاسبه شاخص نامبرده با کمک این دستگاه صورت نگرفته و در این مطالعه، اولین بار به صورت طرح پایلوت در دانشگاه محقق اردبیلی انجام شد. محاسبه این شاخص در محوطه دانشگاه با مساحت 130 هکتار به کمک پایش زمینی بر روی 21 گونه درختی و در هرگونه با 5 تکرار انجام گرفت و میزان شاخص مورد نظر از میانگین مقادیر بدست آمده محاسبه شد. آزمون مقایسه میانگین ها و تجزیه واریانس در سطح معنی داری 5 درصد به وسیله نرم افزار SPSS بررسی شد. نتایج نشان داد که میزان این شاخص با نسبت سطح تاج پوشش درختان، رابطه عکس دارد به طوری که به ترتیب Cupressus sempervirens و Populus alba (5/99 و 0/6) دارای بیش ترین و کم ترین شاخص سطح برگ بودند که افزایش شاخص، به دلیل بوته ای بودن درخت سرو (Cupressus sempervirens) می باشد و در نتیجه میزان نور کم تری را از خود عبور می دهد.

Keywords:

شاخص سطح برگ، تاج پوشش، لایپن

Paper COI Code

This Paper COI Code is CNRE04_044. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/961393/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عندلیبی، لیدا و قربانی، اردوان و معمری، مهدی و شرری، معراج،1398،محاسبه شاخص سطح برگ (LAI) به کمک دستگاه Laipen،the first international conference and the fourth national conference on conservation of natural resources and environment،Ardabil،،،https://civilica.com/doc/961393

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 11,777
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support