ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مبانی و مستندات شرعی احکام فرزندخواندگی در فقه و حقوق

Year: 1400
COI: LPHCONF01_088
Language: PersianView: 189
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سارا ملک محمدی - کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، اراک، ایران.

Abstract:

پذیرش کودکان بی‎سرپرست به ‎فرزندی، خواه به ‎منظور کمک بر آنان و خواه در جهت رفع نیازهای معنوی پدران و مادرانی که به هر دلیل فاقد فرزند هستند، از سابقه‎ای طولانی تحت عنوان فرزندخواندگی در جوامع گوناگون برخوردار است که در زمان‎ها و نظام‎های حقوقی، شرایط و آثار متفاوتی دارد. بی‎توجهی و کوته نظری به هریک از این شرایط میتواند آثار زیانباری یرای کودک یا سرپرست داشته باشد. این پژوهش در نظر دارد به بررسی و پاسخگویی مسائل و مشکلات مربوط به، نفقه، ارث، محرمیت و نسب بین سرپرست و فرزندخوانده از منظر فقه اسلامی و حقوق ایران ‎بپردازد. با توجه به آیات و روایات اسلام فرزند خوانده را فرزند واقعی پدر خوانده و مادر خوانده نمی داند و فرزندخواندگی را نفی می کند. از جمله این آیات، آیه ۴ و ۵ سوره مبارکه احزاب است که می فرماید: خداوند فرزندخواندگان شما را فرزندانتان قرار نداده است این گفته شما به زبان هایتان است و خدا به حق سخن می گوید و به راه راست هدایت می کنند . پسرخوانده ها را به پدرانشان نسبت دهید که نزد خدا به عدالت نزدیک تر است. در قانون حمایت از کودکان بی سرپرست مصوب ۱۳۵۳ از فرزند خواندگی به سرپرستی تعبیر شده بود و شرایطش را بیان کرده بود. اما این قانون با تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در سال ۹۲ نسخ شده است وبرای اولین بار در قانون از واژه فرزند خوانده استفاده شده است. در مجموع قوانین موضوعه ایران نیز به تبع از فقه اسلامی فرزند خوانده را فرزند واقعی سرپرستان قلمداد نمی¬کند و در موضوعات مختلف از جمله محرمیت، ارث و...چاره اندیشی کرده است.

Keywords:

فرزندخوانده، حضانت، مبانی و مستندات شرعی، فقه و حقوق

Paper COI Code

This Paper COI Code is LPHCONF01_088. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1217603/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ملک محمدی، سارا،1400،مبانی و مستندات شرعی احکام فرزندخواندگی در فقه و حقوق،1st Conference on Law, Political Science and Humanities،https://civilica.com/doc/1217603

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 6,701
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support