ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

دو صفت منسوب به امیرالمومنین؛ «الانزع و البطین» و ارتباط آنها با مساله فلسفی تاثیر و تاثر نفس و بدن بر یکدیگر

Year: 1400
COI: NCMEI01_038
Language: PersianView: 221
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا کریمی - دانشجوی دکترای فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه ایلام، ایلام، ایران
شمس اله سراج - استادیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه ایلام، ایلام، ایران

Abstract:

صفات الانزع و البطین دو صفت منسوب به حضرت امیرالمومنین می باشند که در احادیثی ضمن ذ کر این دو صفت در کنارصفات دیگر، برای آنها دلایلی بیان شده که دلالت بر غیر مادی بودن آنها دارد. به طوری که الانزع را به منزوع از شرک والبطین را به پر بودن از علم معنا کرده اند. ظاهر هر دو صفت بیانگر ویژگی های جسمانی است و معنایی که از آن ها بیانگشته معانی نفسانی و غیر مادی اند. بنابرین در ظاهر این روایات تناقض وجود دارد. البته ما بر این باوریم که مطابق بیاندیدگاه های فلسفی صفات نفسانی و نفس می توانند بر بدن تاثیر بگذارند باعث ایجاد تغییراتی هم در آن بشوند تناقض موردنظر در این سوال نهفته است که مجرد چگونه در ماده به صورت ویژگی های مادی تاثیر می کند. نفس نسبت به بدن شرافتداشته و جسم ابزار اوست. در صورت قوت گرفتن نفس بدن حالتی انفعالی می گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCMEI01_038. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1226738/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، زهرا و سراج، شمس اله،1400،دو صفت منسوب به امیرالمومنین؛ «الانزع و البطین» و ارتباط آنها با مساله فلسفی تاثیر و تاثر نفس و بدن بر یکدیگر،The first national conference on management, economics and Islamic sciences،Tehran،https://civilica.com/doc/1226738

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,008
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support