Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسه کارکرد طبیعت و چگونگی تعامل انسان با آن از منظر قرآن وسنت

دومین همایش ملی پژوهشهای میان رشته ای قرآن و انگاره های علوم زیستی
Year: 1400
COI: QAND02_134
Language: PersianView: 80
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمداسماعیل قاسمی طوسی - استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه مازندران

Abstract:

در منطق وحی، همه مخلوقات عالم با دست قدرت آفریدگار حکیم، پدید آمده است. موجوداتی که بعضی ها بسیار ریز و به ظاهر نادیدنی و برخی دیگر بیش از هزاران برابر این کره خاکی اند .همه و همه در زمان بندی خاص و در یک چرخه منظم و با هدفی مشخص پا به عرصه وجود گذاشته اند. با دقت در کتاب مقدس و سخنان آمیخته با وحی پیشوایان راستین دین، این نکته مبرهن است که همه این مخلوقات شریف در راستای خدمت به انسان به عنوان اشرف مخلوقات، خلق شده اند. البته این فرآیند بستگی تام به چگونگی استفاده انسان (درست یا نادرست)، از این موجودات . سوال پژوهش حاضر این است که هدف پرودگار حکیم از تکون مخلوقات تسخیری چه بوده و وظایف انسان در برابر ان چیست؟ پژوهش حاضر به روش توصیفی - تحلیلی و با استفاده از منابع مکتوب کتابخانه ای ودیجیتال به نگارش درآمده است. نگارنده پس از بحث و بررسی و جستجو در قرآن و سنت، به نتایج ذیل دست یافت. قرآن و روایات بر این امر تاکید دارند که همه آن چه که در آسمان ها و زمین است، برای انسان آفریده شدند. و در این مسیر، امکان هیچ گونه سرپیچی در برابر انسان نداشته و همواره باید در تسخیر انسان و تحت فرمان وی باشند. اما انسان نیز با توجه به برخورداری ازعقل و اختیار و لزوم استفاده مسولانه از امکانات و فرصت های خداداد باید به فرمانبری از فرمان الهی، حداکثر تعامل را با طبیعت تسخیر شده خدا داشته باشد تا ادامه حیات آنان و حیات بشر به خطر نیافتد، و نیز این انسان حاکم باید با الگوگیری از طبیعت و محیط زیست خدامحور، با اطاعت از قوانین آسمانی، و سپاسگزاری نسبت به انواع نعمت های در اختیار، قدر و ارزش خود، خدا و طبیعت را شناخه و با اثبات اشرفیت خویش، شایستگی جانشینی اش از خدا و برخورداری ازنعمت های بی شمار الهی را به اثبات برساند.همچنین عواملی مثل اسراف، معصیت و نیز حس بی نیازی به خدا و دیگران و نیز غرور و خود خواهی ناشی از آن و نیز خود شیفتگی موجب اسیب رساندن به خود ودیگران و طبعیت می شود.

Keywords:

خدا , طبیعت , انسان , تعامل انسان با طبیعت , قرآن , روایات

Paper COI Code

This Paper COI Code is QAND02_134. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1405655/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قاسمی طوسی، محمداسماعیل،1400،شناسه کارکرد طبیعت و چگونگی تعامل انسان با آن از منظر قرآن وسنت،The Second National Conference on Interdisciplinary Research in the Qur'an and the Concepts of the Life Sciences،Sari،https://civilica.com/doc/1405655

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,787
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support