مدل بلوغ دیجیتال برای ارزیابی وضعیت فعلی سازمان ها

Publish Year: 1402
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 129

This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_CSJI-8-2_006

تاریخ نمایه سازی: 14 بهمن 1402

Abstract:

پیدایش فناوری های جدید و تغییرات سریع محیط سازمان ها باعث ناپایدارشدن و پیچیده شدن شرایط می شود. سازمان ها برای حفظ سازگاری و تداوم پاسخگویی به سودبران، باید بتوانند متناسب با تغییرات فضای رقابتی، نوع تقاضا، فناوری و قوانین جدید حرکت کرده و تغییر کنند. تغییرات بنیادی در راستای فناوری اطلاعات که باعث تغییرات راهبردی نیز می شود را با نام «تحول دیجیتال» می شناسیم. موفقیت در اجرای برنامه تحول دیجیتال باعث تطابق بهتر با تغییرات سریع و ناپایدار و بهبود ارزش سازمان ها خواهد شد. به کمک مدل های بلوغ دیجیتال، یک سازمان می تواند وضعیت فعلی خود را از نظر دیجیتالی شدن و هم راستایی قابلیت های فناوری اطلاعات خود با قابلیت های سازمانی و راهبردی را ارزیابی کند. همچنین این ارزیابی کمک می کند نقاط ضعف و قوت اجرای برنامه توسعه دیجیتال در سازمان را شناسایی کرده تا در آینده برنامه موثرتری برای بهبود وضعیت فناوری اطلاعات تدوین شود. در این مقاله مروری بر مدل های بلوغ دیجیتال و کاربردهای آن در سازمان داشته و سپس پنج مدل آکادمیک- صنعتی مورد توجه در سال های اخیر معرفی می شوند.

Authors

امید رجائی

دانشجوی کارشناسی ارشد، آزمایشگاه معماری سازمانی، دانشگاه صنعتی شیراز، شیراز، ایران

سید رئوف خیامی

آزمایشگاه معماری سازمانی، دانشگاه صنعتی شیراز، شیراز، ایران

سید علیرضا خیامی

دانشجوی کارشناسی، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • De .)۲۰۰۹ (.J ,Pöppelbuß & .,R ,Knackstedt .,J ,Becker]۱[.doi://https ۲۲۲.–۲۱۳ ...
  • ۲۰۱۶-۲-۹۸X۱۰.۵۷۷۱/۰۰۴۲-۰۵۹ /org.doi://pshtt ۱۲۳.–۹۸ ۷۰, ,Unternehmung Die .Reifegradmodells eines Stages .)۱ September ...
  • نمایش کامل مراجع