ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی مسیر و سرعت حرکت اب در ساختگاه سد دوستی با استفاده از ردیابی ماده رنگی

Year: 1386
COI: GSI26_218
Language: PersianView: 1,770
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مرتضی مظفری - دانشجوی کارشناسی ارشد آبشناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز
عزت اله رئیسی - عضو هیئت علمی گروه آب شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز
محمد زارع - عضو هیئت علمی گروه آب شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز
ضرغام محمدی - عضو هیئت علمی گروه آب شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز

Abstract:

سد دوستی با حجم مخزن 1250 میلیون متر مکعب، بر روی رودخانه هریرود در شمال شرقی ایران، در مرز مشترک ایران و ترکمنستان احداث شده است. تامین بخشی از آب شرب مشهد و توسعه کشاورزی منطقه از جمله اهداف ساخت این سد می باشد. از دیدگاه زمین شناسی، منطقه مورد مطالعه در شرق زون زمین ساختی هزار مسجد کپه داغ واقع شده است. در جناح راست سد به ترتیب سازندهای ماسه ای نیزار، آهکی کلات و مارن و ماسه سنگی پستلیق بر روی هم قرار گرفته اند. با شروع آبگیری سد، چهار چشمه با دبی حداکثر 70 لیتر بر ثانیه در تکیه گاه راست و زه آب هایی در 2/8 کیلومتری پایین دست سد در روبروی روستای قره سنگی ایجاد شد. به منظور بررسی مکانیسم فرار آب از مخزن سد آزمون ردیابی در جناح راست انجام شد به این ترتیب که 15 کیلوگرم ماده رنگی اوانین در گمانه ای به عمق 113متر، واقع در سازند پستلیق تزریق شد. رنگ فقط در برخی از گمانه ها و چشمه های سازند پستلیق مشاهده شد. این گمانه و چشمه ها با لایه هایی در تماس بودند که گمانه تزریق با آنها برخورد داشت. آزمایش ردیابی نشانگر آن است که لایه های مارنی به ضخامت 10-20 متر ارتباط هیدرولیکی لایه های نفوذپذیر را قطع نموده اند. سرعت بر اساس آزمایش ردیابی نشان دهنده آن است که در سازند پستلیق جریان در حد افشان بوده، پرده تزریق در این ناحیه از کارآیی خوبی برخوردار است. عدم مشاهده رنگ در سازندهای کلات و نیزار به علت عدم برخرد گمانه تزریق با آنها می باشد، برای بررسی کارایی پرده تزریق در این ناحیه ردیابی جدید نیاز است.

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSI26_218. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/40303/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مظفری، مرتضی و رئیسی، عزت اله و زارع، محمد و محمدی، ضرغام،1386،بررسی مسیر و سرعت حرکت اب در ساختگاه سد دوستی با استفاده از ردیابی ماده رنگی،26th Symposium of Geosciences،Tehran،https://civilica.com/doc/40303

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 19,043
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support