Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثر جذب شیمیایی آخال های غیرفلزی در میزان جذب هیدروژن در جوشکاریSMAW در لوله های API-X 42

Year: 1395
Publish place:

COI: MMEE01_076
Language: PersianView: 435
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمد موسوی قهفرخی - کارشناسی ارشد، گروه مهندسی مواد و متالورژی، دانشکده فنی و مهندسی،واحد تهران، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، ایران.
ابراهیم حشمت دهکردی - دکترای متالورژی دانشگاه ماری وکوری فرانسه ،عضوهییت علمی سازمان انرژی اتمی، تهران، ایران
بهنام حیدری دهکردی - دانشجوی دکترا، گروه مهندسی مواد، دانشکده فنی و مهندسی، واحد نجف آباد،دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران.
رضا قادری - دکترا، گروه مهندسی مکانیک، دانشکده فنی و مهندسی، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد ، ایران.

Abstract:

امروزه تلفیق پارامترهای اقتصادی ومهندسی در انتقال نفت وگاز ترش ،استفاده از خطوط لوله با جنس فولاد ساده کربنی را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است،امایکی از معضلات جوشکاری این لوله ها مانند API-5L(x42 ) ایجاد ترک و خسارات هیدروژنی می باشد. گرچه شناسایی این خسارات توسط سایر روش های بازرسی جوش با محدودیت هایی مواجه است وگاهی غیر ممکن می باشد ،اما حذف و یا کاهش هر کدام از عوامل ایجاد کننده این خسارات باعث کاهش به وقوع پیوستن آنها می گردد. لذا در این پژوهش در جهت کاهش هیدروژن ورودی، با بررسی اثر آخال های غیر فلزی، که خود به تنهایی یک عامل مخرب دیگر در فرآیندهای جوشکاری محسوب می شوند، در تاثیر بر مکانیزم جذب هیدروژن در فلز جوش وایجاد خسارت های هیدروژنی استفاده شده است. در این راستا با جاگذاری این آخال ها در حوضچه جوش توسط فرایند SMAW و سپس شارژ کاتدی هیدروژن درنمونه اتصالات جوشکاری و خارج کردن هیدروژن نفوذ کرده با استفاده از آزمایش جابجایی گلسیرین و محاسبه ومقایسه آن با نمونه های فاقد آخال و سپس بررسی ریز ساختار ها توسط میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM مجهز به سیستم آنالیز شیمیایی EDS نتایج مورد ارزیابی قرار گرفت. مشاهده گردید بعد از شارژکاتدی هیدروژن، رفتار ساختاری نمونه ها تغییر می کند و خوردگی هیدروژنی در نمونه ایجاد می شوند، که نتیجه جذب هیدروژن در نمونه می باشند، همچنین با بررسی آنالیز EDS حاصل از آخال های غیر فلزی، ترکیباتی بسیار تاثیر گذار در جذب هیدروژن جوش که بعنوان تله های هیدروژنی معروف می باشند مشاهده و بررسی گردید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MMEE01_076. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/621321/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
موسوی قهفرخی، سیدمحمد و حشمت دهکردی، ابراهیم و حیدری دهکردی، بهنام و قادری، رضا،1395،بررسی اثر جذب شیمیایی آخال های غیرفلزی در میزان جذب هیدروژن در جوشکاریSMAW در لوله های API-X 42،اولین کنفرانس ملی مهندسی مکانیک و مکاترونیک ایران،Shahrekord،https://civilica.com/doc/621321

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • شمعانیان، مرتضی .و علی اشرفی.388 1.متالوژی جوشکاری.اصفهان: دانشگاه صنعتی ...
 • کوکبی، امیرحسین .و بهروز بیدختی.1389. بررسی رفتار ترک HICخوردگی جوش ...
 • غنی، امید.و ابراهیم حشمت دهکردی.392 1.بررسی و مقایسه خواص مکانیکی ...
 • موسوی قهفرخی، سید محمدو حشمت دهکردی، ابراهیم(394 1).بررسی اثر آخال ...
 • محمدیان راد، رضا.و [دیگران].393 1.بررسی ترک حاصل از خوردگی القایی ...
 • .Easterling.K. 1992. «، Introduction To The Physical Metallurgy Of Welding?, ...
 • Kou, S. 2002. "Welding Metallurgy', 2nd Ed ...
 • Luc Delplancke, J. 2006. Hydrogen Embrittelment Of Ferrous Material s, ...
 • Granjon , H.1971.Cold Cracking In Welding Of Steels Intemational Symposiun ...
 • Dixon, B.F.& j.s.Taylor. 1997. Contorol Of Hydrogen Cracking Welding , ...
 • 0.Oriani, R.O. 1 987.Hydrogen The Versatile Embrittler Corrosion. vo43 .pp390-397 ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,713
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support