ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین عوامل موثر فرسایش خندقی در حوزه آبخیز کلوچه بیجار استان کردستان

Year: 1395
Publish place:
COI: ATTITTDE02_365
Language: PersianView: 235
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

روناک مرادمند - دانشجوی دکتری آبخیزداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران،
فریبرز فرخزاد - کارشناس ارشد تاریخ و فلسفه و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

Abstract:

یکی از انواع فرسایش آبی که موجب تخریب اراضی و بر هم خوردن تعادل در پهنههای منابع طبیعی و اراضی کشاورزی میشود و خسارات سنگینی به بار میآورد، پدیدهی فرسایش خندقی است. برای کنترل این پدیده، شناخت عوامل موثر و پهنهبندی حساسیت اراضی نسبت به آن، اهمیت ویژهای دارد. تخریب اراضی، بر هم خوردن منظر زمین و تعادل اکولوژیک و به مخاطره افتادن منابع زیستی در این مناطق، از جمله موارد دیگری است که پژوهش دربارهی فرسایش، به ویژه فرسایش خندقی در اراضی روستای کلوچه ی بیجار واقع در استان کردستان را گریز ناپذیر و الزامی میکند. در همین راستا، حوزه آبخیز کلوچه در شهرستان بیجار، برای انجام پژوهش انتخاب شده است. برای تهیهی نقشهی حساسیت فرسایش خندقی از عکسهای هوایی (40000:1 ،(تصاویر ماهوارهای (2014 Earth Googel (و برای عملیات میدانی از GPS استفاده شد. بررسیها نشان داد که جنس زمین، شیب، جهت شیب، ژیومورفولوژی و کاربری اراضی، عوامل موثر در وقوع فرسایش خندقی هستند. این مطالعات بر مبنای نقشههای پایه 25000:1 و 100000:1 در سیستم اطلاعات جغرافیایی صورت گرفته است. نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که واحدهای سنگشناسی (ذرات نهشته شده کلاستیکی سست پادگانههای خاکی قدیم) و (مارن کرم تا صورتی با ترکیب بین لایهای ماسه سنگ و کنگلومرا) /8 96 درصد و تیپ اراضی دشتی و تپهماهوری /99 99 درصد از مناطق تحت تاثیر فرسایش خندقی را به خود اختصاص دادهاند، در ضمن طبقهی شیب 5 -0 درصد ( 37 درصد) جهت شیب شمال شرق و مسطح با /44 41 درصد و کاربری اراضی زراعی و مراتع کم تراکم و پرتراکم ( /04 99 (دارای بیشترین گسترش مناطق تحت تاثیر فرسایش خندقی در حوزه آبخیز مورد مطالعه هستند.

Keywords:

فرسایش خندقی، ژیومورفولوژی، شاخص همپوشانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی، GPS ،حوضه کلوچه

Paper COI Code

This Paper COI Code is ATTITTDE02_365. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/623858/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مرادمند، روناک و فرخزاد، فریبرز،1395،تعیین عوامل موثر فرسایش خندقی در حوزه آبخیز کلوچه بیجار استان کردستان،دومین کنگره بین المللی زمین، فضا و انرژی های پاک با محوریت مدیریت منابع طبیعی ، کشاورزی و توسعه پایدار،Tehran،https://civilica.com/doc/623858

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بیاتی خطیبی، مریم(1385)، ویژگی‌های خندق‌ها و عوامل کنترل‌کننده‌ی فرایندهای خندق‌زایی ...
 • صوفی، مجید و امیرحسین چرخابی(1383)، گزارش نهایی طرح تحقیقاتی فرایند ...
 • عباسی، محمد و همکاران(1390)، پهنه‌بندی حساسیت اراضی به فرسایش خندقی ...
 • علیزاده، امین(1368)، فرسایش و حفاطت خاک، مشهد: انتشارات آستان قدس ...
 • قدوسی، جمال(1382)، مدل‌سازی مرفولوژی فرسایش خندقی و پهنه‌بندی خطر آن ...
 • مرتضایی، مرتضی(1384)، ارزیابی اثر کمی متغییرهای محیطی در رخداد فرسایش ...
 • نظری سامانی، علی اکبر(1387)، بررسی ساز و کارهای موثر در ...
 • هادیان امری، محمدعلی و بهنوش جعفری گرزین(1386)، تعیین عوامل موثر ...
 • ربی _ 9- Poesen, J. J, Nachtergaele and G, Verstrac(2003) ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 30,819
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support