ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی زیبایی ادبی فاصله در سوره ی نجم

Year: 1396
COI: MATNPAGOOHI04_035
Language: PersianView: 305
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا علیزاده گلستان - کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عربی دانشگاه الزهرا

Abstract:

تاثیر واقعی سخن بر دل، فقط زمانی امکان پذیر است که علاوه بر درستی و واضح بودن آن، با زیبایی های بلاغی آراسته شده باشد. در این مورد می توان به کتاب مقدس قرآن کریم اشاره کردکه نمونه کامل فصاحت و بلاغت است، و بخاطر وجود درستی و استدلال صحیح و تزیینات ظاهری، بر روح و جان شنونده تاثیر بسزایی می گذارد، چرا که عبارات این کتاب مبارک با نظم و دقت شگفت انگیزی سامان یافته است. این سوره ی مبارکه به طورکلی انگار یک منظومه موسیقی آسمانی است که آهنگین و نغمهدار است . نغمهها و آواهایش همانگونه که در فاصله های هماهنگ و قافیه دار آن، طنین انداز است در ساختار واژگانی سوره نیز، به زیبایی نمایان است. در برخی از موارد، نغمه و آوا، آشکارا مقصود و مراد است. گاهی واژهای اضافه میگردد، وگاهی قافیه ای برگزیده میشود، تا نغمه پردازی درست و سالم بماند، و آهنگ و نوا با دقت طنین انداز گردد، بدون اینکه به معنی مراد و مقصود خلل و زیانی برسد، که سوره آن را در روند گفتار اداء میکند و آن را برعهده دارد. فاصله، کلامی موزون و زیبا با حرف روی واحد است که در آخر آیه میآید و مانند قافیه در شعر و سجع در نثر است. این زیبایی ادبی برای انتقال پیام به مخاطب به شکلهایی همچون تضاد، ارتباط معنایی کلمات مسجع, حذف، تغییرکلمات، تقدیم و تاخیر، اتحاد در حروف پایانی به کار رفته است. می توان گفت کاربرد فراوان فاصله در قرآن باعث زیبایی دو چندان کلام شده و این امر توجه علماء بلاغت را بیش از پیش به خود جلب نموده است. از این رو مقاله ی حاضربه بررسی فاصله در سوره ی نجم اختصاص یافته است و نمونه هایی از آیات مربوطه را با تکیه بر منابع و مآخذ قرآنی – ادبی بلاغی به کار برده است. و نتایجی رانیز بدست آورده است. هدف این پژوهش تحلیل ادبی و زیبایی بلاغی متن سوره ی نجم به منظور ایجاد درک عمیق از زیبایی بلاغت قرآن، از جانب مخاطب است.

Keywords:

قرآن کریم، سوره ی نجم، علم بدیع، فاصله

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI04_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/700310/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علیزاده گلستان، زهرا،1396،بررسی زیبایی ادبی فاصله در سوره ی نجم،New look on historical textes،Tehran،،،https://civilica.com/doc/700310

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,002
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support