ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر داروهای ضدصرع بر ناباروری و تکوین تخمدان و بیان برخی از ژن های مرتبط با آن

Year: 1399
COI: BIOC02_022
Language: PersianView: 59
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

رامین شکری پور - کارشناسی ارشد گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علوم و فناوری زیستی، دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی، اصفهان، ایران
علی محمد احدی - گروه ژنتیک، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران
رامش رنجبر - گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علوم و فناوری زیستی، دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی، اصفهان، ایران

Abstract:

بیماری صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی (اختلال نورولوژیکی) است که در آن فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل شدهو منجر به تشنج می گردد که طی آن رفتار، علائم و احساسات غیرطبیعی از جمله از دست رفتن هوشیاری رخ میدهد. طبق اعلامسازمان بهداشت جهانی بیش از ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به صرع هستند. داروهای زیادی هستند که در درمان اینبیماری موثرند. در حال حاضر، بیش از ۲۵ دارو مجاز به عنوان نسل اول، دوم یا سوم جهت کنترل این بیماری وجود دارد. اینداروهای قوی ممکن است با تاثیر بر روی جنین منجر به عوارضی از جمله عدم رشد تخمدان و ناباروری شود و در خانم هایی که درهنگام بارداری این داروها را مصرف میکنند، ممکن است فرزندی نابارور داشته باشند. ناباروری حدود ۱۵ % از بیماران جامعه را دربر می گیرد، لذا مطالعات مربوط به آن حائز اهمیت است. بدین جهت در این مقاله به بررسی تاثیر داروهای ضدصرع بر تکوین تخمدانو ژن های کلیدی اثرگذار در تکوین تخمدان پرداخته شده است. این پژوهش یک مطالعه مروری است و در این پژوهش از بانک های اطلاعاتی ایرانی و خارجی همچون NCBI, PUBMED و برای جمع آوری اطلاعات استفاده شده است.براساس یافته های به دست آمده تکوین تخمدان شامل تعامل مداوم محیط و فاکتورهای ژنتیکی است و ژن های بسیاری در تکوینتخمدان موثرند. تحقیقات نشان داده داروهای ضدصرع بر بیان ژنهای موثر در تکوین تخمدان تاثیرگذار است و منجر به تکویننامناسب تخمدان جنین و اختلال ژنتیکی تخمدان مانند تخمدان پلی کیستیک و... می شوند.طبق مقالات بررسی شده و مستندات به دست آمده تکوین تخمدان مستلزم مکانیسم ها و ژن های مختلفی است و باتوجه به اثرداروهای ضدصرع بر بیان ژنهای دخیل در تکوین تخمدان مصرف داروهای ضدصرع جهت جلوگیری از به وجود آمدن اختلالاتتخمدان و ناباروری در جنین در مادران باردار و شیرده باید طبق مطالعات و با ارزیابی های بیشتری مصرف شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is BIOC02_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1235100/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شکری پور، رامین و احدی، علی محمد و رنجبر، رامش،1399،بررسی تاثیر داروهای ضدصرع بر ناباروری و تکوین تخمدان و بیان برخی از ژن های مرتبط با آن،The Second National Conference on New Biological Findings،Zahedan،https://civilica.com/doc/1235100

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 537
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support