Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدلسازی انتشار نشت پروپان در یک صنعت

Year: 1391
COI: SIOEI03_024
Language: PersianView: 1,512
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریده گلبابایی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، دانشکده محیط زیست و انرژی
نورالدین آور
ایرج محمدفام

Abstract:

نشت مواد سمی و خطرناک و آتشگیر در صنایع فرآیندی و شیمیایی همواره یکی از مخاطرات مربوط به افراد شاغل، ساکنین اطراف این صنایع و همچنین آسیب به محیط زیست بوده است. از مهمترین مواد خطرناک موجود در این صنایع می توان به پروپان و گازهای سوختنی اشاره کرد. که بدلیل شرایط خاص نگهداری و ذخیره آن در مخازن بزرگ برای مصرف واحدهای تولیدی، دچار نشت ،حریق و انفجار و بالطبع باعث مرگ ده ها نفر می گردد. در صنایع تمهیدات خاصی جهت پیشگیری از نشت مواد و وقوع این چنین حوادثی در نظر گرفته نمی شود. بنابراین یکی از روشهای موثر در انجام اقدامات پیشگیرانه، مطالعه پیامد حوادث با استفاده از روشهای ارزیابی ریسک و مدلهای پخش اتمسفری است. امروزه جهت کمی نمودن ریسکها (QRA) مدلهای نرم افزاری متعددی همچون PHAST-ALOHA- SLAB-DEGADIS بمنظور مدلسازی پخش مواد سمی، آتشگیر و خطرناک تهیه شده است که هر یک متناسب با کاربرد آن، دارای ویژگیهای خاصی میباشند. با انجام مدلسازی پخش مواد توسط نرم افزارهای معتبر، علاوه بر مشخص نمودن محدوده متاثر از نشت مواد سمی، آتشگیر و خطرناک می توان برنامه کنترلی(پیشگیرانه و حین و پس از حادثه) و واکنش در شرایط اضطراری را با استفاده از نتایج مدلسازی طرح ریزی نمود.در این مطالعه یک صنعت در منطقه شرق تهران مد نظر قرار گرفت. ورودیهای نرم افزار طبق شرایط آب و هوایی منطقه داده شد و تعیین گردید که در فاصله یک کیلومتر،پروپان دارای تراکمی معادل 17 برابر TLV موجود است و از طرفی این فاصله حد مفید اثر انفجار می باشد که موجب از بین رفتن حدود 916 نفر از پرسنل و 130 نفر از راکبین خودرو، همچنین خسارت مالی حدود حداقل 401 میلیارد تومان می شود. لذا پیشنهادهایی از جمله ساخت و تجهیز ایستگاه مدیریت بحران،مرکز امداد و نجات،نصب دایک، فنس کشی و کنترل تردد خودروها، ex نمودن تجهیزات نزدیک به مخزن جهت جلوگیری و کنترل خطرات ناشی از انتشار عنوان می گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SIOEI03_024. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/181668/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گلبابایی، فریده و آور، نورالدین و محمدفام، ایرج،1391،مدلسازی انتشار نشت پروپان در یک صنعت،3rd Conference on Safety and Inspection in Oil and Energy Industries،Tehran،https://civilica.com/doc/181668

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ترکیان.ایوب، اسلامی .زهرا، سال 1380، " مهندسی کنترل آلودگی هوا ...
 • تقدیسیان.ح.میناپور، سال 1382، "تغییرات آب و هوا "، سازمان محیط ...
 • عبدالحمید اده.بهمن، بدری.ناصر، سال 1389، "ارزیابی کمی و کیفی ریسک ...
 • گوهر رخی.مهدی، ترابی. مرتضی، گلعذ ا ری .فوا د، اکبری ...
 • Hanna, S. R., Chang, J. C., and Strimaitis, D. G., ...
 • CCPS. Guidelines for Evaluating the Characteristics of Vapor Cloud Explosions, ...
 • Clancey, VJ, Diagnostic Features of Explosion Damage, 6th International Meeting ...
 • J.M. Santamaria Ramiro, P.A. Brana Aisa, 1998, "Risk Analyses and ...
 • Nevers.N.D, McGraw.Hil , 2000, "Air Control Engineering" ...
 • P. Zannetti, "Air Pollution Modeling", 1990 New York: Wiley ...
 • Robert, Alley .E, 1998, "Air Quality Control Handbook" ...
 • Shepherd, J. E., Melhem, G. A., and Athens, P., :Unconfined ...
 • The quest quarterly _ Comparison of vapor cloud explosion models", ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,716
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support