ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

راهکار کاهش خطر سیلاب در کشور با اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری (مطالعه موردی: عملیات آبخیزداری شهرستان بندرعباس، استان هرمزگان)

Year: 1395
COI: INDM08_011
Language: PersianView: 294
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

محمدعلی فتاحی - مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری
سمیه نصراللهی - مدرس مدعو دانشگاه علمی کاربردی البرز
مهدی شفقتی - دکترای آب و هواشناسی دانشگاه خوارزمی تهران

Abstract:

گزارشات سازمانهای بین المللی امدادرسانی و مقابله با حوادث غیرمترقبه حاکی از آن است که سیل یکی از جدی ترین مخاطرات طبیعی به شمار رفته و در صدر فهرست عوامل تهدید کننده حیات جمعی قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد علیرغم هزینه های هنگفتی که برای مقابله با سیلاب صرف می شود، خسارات سالانه آن در سطح بین المللی رو به افزایش است و به عنوان مثال در کشور ما یک رشد 250 درصدی داشته و 70 درصد اعتبارات سالانه ستاد حوادث غیرمترقبه صرف جبران خسارات سیل می گردد.در شهرستان بندرعباس 6 پروژه بند خاکی و 1 پروژه تورکینست و 2 پروژه پخش سیلاب اجرا شده است که یکی از پروژه های اجرایی علم آبخیزداری در کشور میباشد. با توجه به ابعاد سازها برآورد گردیده است که جمعا این سازه ها می توانند حدودا 25 میلیون مترمکعب سیلاب را در خود ذخیره کنند. سیلاب های کنترل شده توسط سازه های آبخیزداری برابر با 1100 هزار مترمکعب می باشد. بر طبق گزارشات سیل در بازه 6 ساله، میزان خسارت سیل به پروژه های آبخیزداری6500 و خسارت وارده به ابنیه و تاسیسات 19200 میلیون ریال است. سیل در مناطقی هم به عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی خسارات وارد کرده است که معادل 1450 هکتار می باشد. با توجه به اینکه شهرستان بندرعباس از نظر وضعیت مرتع فقیر است و این مراتع از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار نیستند و بر طبق مشاهدات میدانی در مناطقی که فاقد سازه آبخیزداری است، آثار سیلاب و خسارت های ناشی از آن مشاهده می گردد. طبق برآوردهای اداره کل منابع طبیعی استان هرمزگان، کنترل سیلاب توسط سازه های آبخیزداری موجب تغذیه 14 قنات و 5 چشمه در مناطق مختلف شهرستان بندرعباس گردیده است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که پروژه های آبخیزداری با جمع آوری آبهای ناشی از سیلاب موجب نفوذ و ذخیره آنها در آبخوانها می شود.

Keywords:

سیلاب، آبخیزداری، پخش سیلاب، مدیریت بحران

Paper COI Code

This Paper COI Code is INDM08_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/560005/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فتاحی، محمدعلی و نصراللهی، سمیه و شفقتی، مهدی،1395،راهکار کاهش خطر سیلاب در کشور با اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری (مطالعه موردی: عملیات آبخیزداری شهرستان بندرعباس، استان هرمزگان)،8th International Conference on Integrated Natural Disaster Management (INDM2014) ،Tehran،https://civilica.com/doc/560005

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support