ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی کاربری اراضی شهر شیراز با استفاده از فرایند سلسله مراتبیAHP نمونه موردی:منطقه یک شهرداری شیراز

Year: 1396
Publish place:
COI: ICAUC03_010
Language: PersianView: 535
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه جمالی حاجیانی - دانشکده هنر و معماری,واحد شیراز دانشگاه آزاد اسلامی _ شیراز _ ایران

Abstract:

هر نوع برنامهریزی کاربری زمین شهری به مثابه الگوی آتی بهره برداری از زمین در یک شهر است. در فرایند برنامهریزی شهری مطالعات کاربری زمین از جایگاه ویژهای برخوردارند، در حالیکه سابقه مطالعات کاربری زمین در ایران بسیار کم است و طرحهای شهری به تبع الگوهای مرجع معمولا به تهیه نقشه کاربری زمین و جدول سرانه های کاربری و ضوابط منطقه بندی محدود شده است و در نتیجه کمتر به ابعاد اقتصادی محیطی، حقوقی و اجتماعی استفاده از زمین و فضا توجه میشود. با توجه به اینکه کاربری زمین در شهرها از جایگاه ویژهای برخوردار است، بدون برنامهریزی مشکلاتی در بافت کالبدی ایجاد شده و آشفتگی و نابسامانی در ویژگیهای آن ظاهر میشود. این پژوهش به منظور بررسی و ارزیابی کاربریهای منطقه یک شهرداری شیراز با استفاده از روش فرایند تحیل سلسله مراتبی صورت گرفته است.بررسی و تحلیل کاربری موجود اراضی ما را به شناسایی جایگاه و نقش منطقه در سطح شهر رهنمون میدارد. در فرایند تحلیل سلسله مراتبی 5 کاربری مهم در منطقه یک انتخاب شده و بصورت زوج از طریق پرسشنامه مورد مقایسه قرار گرفته اند. پس از پرکردن پرسشنامهها توسط متخصصین و عموم افراد، وزن-دهی و محاسبهی میانگین هندسی؛ دادهها را نرمالیزه کرده و کاربریهای مورد بررسی را با توجه به الگوی بدست آمده اولویت بندی کرده. بر اساس دادههای حاصل از نرمالیزه کردن اولویتها به قرار زیر است: 1.کاربری مسکونی 0.4742.کاربری تجاری 0.275 3.کاربری آموزشی 0.149 0.کاربری درمانی 0.068 5.کاربری اداری0.032در انتها با توجه به اولویت بندیهای بدست آمده برای دستیابی به محیطی مطلوب ملزم به ایجاد هماهنگی بین عملکردها هستیم. با ایجاد هماهنگی بین عملکردها بهبود یکی از اولویتها بهبود دیگری را حاصل مینماید و منجر به رعایت سلسله مراتبها و رضایت ساکنان منطقه میشود.

Keywords:

کاربری زمین، سرانههای کاربری، ضوابط منطقهبندی، تحلیل سلسله مراتبی، ارزیابی کاربریها

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICAUC03_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/636240/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جمالی حاجیانی، فاطمه،1396،ارزیابی کاربری اراضی شهر شیراز با استفاده از فرایند سلسله مراتبیAHP نمونه موردی:منطقه یک شهرداری شیراز،سومین کنفرانس سالانه بین المللی عمران،معماری و شهرسازی،Shiraz،https://civilica.com/doc/636240

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 6,832
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support