ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه تولید گازهای گلخانهای نیروگاههای برقابی حوضه کارون و نیروگاههای حرارتی جایگزین

Year: 1395
COI: ICCCC01_048
Language: PersianView: 233
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین صمدی بروجنی - دانشیار گروه مهندسی آب و رییس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد
عیسی بزرگزاده - کارشناس ارشد منابع آب و معاون مطالعات و پژوهشهای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
روح الله فتاحی نافچی - دانشیار گروه مهندسی آب دانشگاه شهرکرد
نادر رضایی - کارشناس ارشد عمران شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

Abstract:

در سالهای اخیر یکی از مهمترین چالشها در سطح دنیا مسیله گرمایش زمین ناشی از افزایش تولید گازهای گلخانه ای است. بخش انرژی از جمله بخشهای اقتصادی است که در تولید و انتشار گازهای گلخانه ای نقش مستقیم و غیرمستقیم دارد. در ایران حدود یک سوم از گازهای گلخانه ای که توسط بخش انرژی تولید و منتشر میشود، مربوط به نیروگاههای تولید برق است که عمده آن توسط نیروگاههای حرارتی تولید میشود. نیروگاههای برقابی نیز اگرچه وابسته به سوختهای فسیلی نیستند ولی چون این نوع نیروگاهها، همراه با ساخت سد و ایجاد مخزن ذخیره آب است و با ایجاد هر مخزن آبی، به واسطه پوسیده شدن پوششهای گیاهی و خاکی که در مخازن سدها در زیر آب قرار گرفتهاند و یا تجزیه مواد آلی موجود در رسوباتی که به همراه سیلابهای فصلی از حوضه بالادست وارد مخزن میشوند، شرایط برای تولید گازهای گلخانهای بویژه متان و دی اکسیدکربن پدید می آید لذا سدهای برقابی نیز می توانند در تولید گازهای گلخانهای نقش داشته باشند که در این مقاله به آن پرداخته شده است. بدین منظور سدهای شهیدعباسپور، کارون3 و کارون4 انتخاب شده و اندازه گیریهای گازهای متان و دی اکسید کربن از سطح مخازن این سدها با استفاده از دستگاه پرتابل m-GA COMBIMASS در طول یک سال (1394 (بصورت ماهانه انجام گرفت. همچنین برای تعیین میزان گازهای متان و دی اکسید کربن که از طریق دریچه های سد !خارج میشود، از اعماق مختلف دریاچه سدهای مورد مطالعه نمونه نقطه ای برداشت شده و در آزمایشگاه غلظت محلول گازهای متان و دی اکسید کربن اندازه گیری شد. نتایج نشان داد از نظر نرخ تولید گازهای گلخانهای، مخزن سد شهیدعباسپور با 5/134 گرم دی اکسید کربن معادل بر کیلووات ساعت برق تولیدی بیشترین میزان تولید را داشته و پس از آن سدهای کارون4 و کارون 3 به ترتیب با تولید 87/32 و 92/23 گرم دی اکسید کربن معادل بر کیلووات ساعت برق تولیدی در رتبههای بعدی قرار دارند. همچنین مقایسه میزان انتشار گازهای گلخانه ای نیروگاههای برقابی مورد مطالعه با نیروگاه حرارتی جایگزین نتایج نشان داد نیروگاههای برقابی مورد مطالعه بطور متوسط تنها 6,7 درصد نیروگاههای حرارتی جایگزین گاز گلخانهای دی اکسید کربن معادل منتشر کرده اند. این مقدار برای کارون 3 کمترین و برای نیروگاه شهید عباسپور بیشترین مقدار را دارد. این نتایج نشان میدهد با احداث نیروگاههای برقابی مورد مطالعه بیش از 92 درصد در انتشار گازهای گلخانه ای صرفه جویی انجام شده است که از نظر محیط زیست یک عملکرد مطلوب به حساب میآید.

Keywords:

سدهای برقابی ، حوضه کارون ، گازهای گلخانه ای، نیروگاههای حرارتی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCCC01_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/640546/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صمدی بروجنی، حسین و بزرگزاده، عیسی و فتاحی نافچی، روح الله و رضایی، نادر،1395،مقایسه تولید گازهای گلخانهای نیروگاههای برقابی حوضه کارون و نیروگاههای حرارتی جایگزین، First International Conference on Climate Change،Tehran،https://civilica.com/doc/640546

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,015
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support