Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت میکروبی و شیمیایی آب های معدنی و بطری شده عرضه شده در سطح شهربیرجند زمستان 1385

Year: 1386
COI: NCEH10_008
Language: PersianView: 4,427
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم خدادادی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه ع
قاسم عودی - عضو هیئت علمی آموزشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
حدیقه دری - لیسانس شیمی، کارشناس آزمایشگاه آب، آموزشکده بهداشت، دانشگاه علوم پز
محمود عزیزی - لیسانس شیمی، کارشناس آزمایشگاه آب، مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی

Abstract:

استفاده از آب آشامیدنی سالم و گوارا یکی از مهم ترین فاکتورهای مصرف آب می باشد که از سالیان دور به آن توجه شده است. منشاء حدود 80 درصد از بیماری های انسان ناشی از عدم دسترسی به آب سالم است. 75 درصد مردم جهان سوم از امکانات دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم اند. آلودگی ها با ایجاد تغییرات نامطلوب در خواص فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی کیفیت آب را تنزل می دهند و در مراحلی آب را از حیطه استفاده و مصرف ساقط می نمایند. مردم به دلایل مختلف از جمله بد بودن کیفیت آب آشامیدنی سیستم توزیع یا مشکلات مربوط به حضور مواد شیمیایی و پاتوژن ها و انگل های موجود در آب، در سال های اخیر تمایل زیادی به مصرف آب های معدنی و بطری شده پیدا کرده اند. لذا با توجه به گسترش مصرف روز افزون این آب ها و پایین بودن نسبی کیفیت آب آشامیدنی شهر بیرجند و مصرف رو ز افزون آبهای معدنی وبطری شده در این شهرستان و عدم انجام تحقیقات کافی در زمینه کیفیت میکروبی و شیمیایی این آب ها در این تحقیق سعی شده تا با انجام یکسری آزمایشات در مورد کیفیت میکروبی و شیمیایی آب های معدنی و بطری شده عرضه شده در سطح شهربیرجند، قضاوت لازم انجام شود. روش کار:جهت انجام تحقیق مورد نظر که از نوع توصیفی – تحلیلی می باشد و در دی ماه 1385 انجام شده است، ابتدا انوا ع مارک های عرضه شده آب معدنی و بطری شده عرضه شده در سطح شهر بیرجند شناسایی گردید، سپس با مراجعه به سوپرمارکت ها و مراکز توزیع این آب ها، از هر مارک به تعداد 2 نمونه ( با 2 تاریخ تولید متفاوت) خریداری گردیدو سپس اندازه گیری فاکتور های مورد نظر بر اساس روشهای ذکر شده در استاندارد متد انجام شده و آنا لیز نتایج بدست آمده با استفاده از آزمونهای توصیفی تحلیلی و نرم افزار SPSS انجام گردید . نتایج: براساس آنالیز آزمایشات مشخص گردید که 33.3% میزان قلیائیت ، 99.3% میزان اسیدیته ، 53.5% مقدار نیترین و 73.3% میزان فلوراید، 100% میزان سدیم و پتاسیم نمونه های مورد نظر خارج از محدوده استاندارد بود.همچنین تفاوت معنی دار ی (p<0.05) بین مشخصات روی برچسب آبهای معدنی و بطر ی شده و میانگین نتایج آنا لیز آزمایشگاهی وجود داشت.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH10_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/74857/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خدادادی، مریم و عودی، قاسم و دری، حدیقه و عزیزی، محمود،1386،بررسی وضعیت میکروبی و شیمیایی آب های معدنی و بطری شده عرضه شده در سطح شهربیرجند زمستان 1385،10th National Congress On Environmental Health،Hamadan،https://civilica.com/doc/74857

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • زرکامی، رحمت، صادقی، حسن نیا. شیمی آب، انتشارات دانشگاه گیلان ...
 • موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران 1376.www. isiricrg !) ...
 • زندوکیلی، فاطمه، دو چشمه، مهدی و همکاران. " بررسی کیفیت ... [Conference Paper]
 • NWW. WHO.int / Bottled drinking water ...
 • Gabriel Bitton, _ wastewater microbiology", (2005). Page :451-453 ...
 • Mahmoud A. saleh, et al. "Evaluation of chemical bottled drinking ...
 • Arve misuned, et al. _ Variation of 6 elements in ...
 • L. fewtrel, et al. _ Microb iological quality of bottled ...
 • Kenredy plaza, "Annual drinking water quality". Public water supply, report ...
 • Fred A, Rosenberg. _ The microbiology of bottled water" Clinical ...
 • Franca R. M. B. and Cantusio Net, _ Occurrence of ...
 • HB Mathur , Sapan Johnson, Rashmi, Mishra, Av inash Kumar, ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support