ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه عقل و عشق در اندیشه مولوی و قبال

Year: 1396
COI: IGBAL01_013
Language: PersianView: 198
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

گودرز حسین زاده - کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیستان و بلوچستان

Abstract:

با دقت در جای جای آثار اقبال، مکرر با دو واژه عقل و عشق مواجه می شویم. این دو واژه در اندیشه اقبال اهمیت ویژه ای دارد. اقبال در چهار جیب عقل می تازد و در جاهایی نیز جانب عقل را می گیرد. ولی آنچه در نگاه او برجسته به نظر می رسد این است که عقل را در سایه عشق و محبت راهگشای مسایل می داند و تلفیق و معجونی از عشق و عقل را کلید رسیدن به هدف می شمارد. از آنجا که اقبال لاهوری خود را مرید مولوی (مولانا) می داند در حوزه اندیشه و شعر از مولانا متاثر شده است و در دو مقوله عشق و عقل که در مثنوی در دیوان شمس مولوی به کرار به چشم می خورند بین او و مولوی شباهت هایی دیده می شود. مولوی نیز عقل را در جاهایی نکوهش می کند و این عمل نکوهش خود را به عقل جزیی تاکید می نماید. در جاهای دیگر نیز آن را زیربنای جهان هستی می داند و از آن تعبیر به عقل کل می کند. اما در گران بهای صدف اندیشه مولوی، عشقی است که عقل از تفسیر و بیان آن عاجز و ناتوان است. لذا در این تحقیق سعی شده است شباهت های فکری مولانا و اقبال در دو مقوله عشق و عقل مورد بررسی قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770798/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین زاده، گودرز،1396،مقایسه عقل و عشق در اندیشه مولوی و قبال،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770798

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,547
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support