Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

طراحی برنامه های درسی با تاکید بر الگوهای حد وسط

Year: 1397
COI: HPCONF02_039
Language: PersianView: 768
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا شهبازی - دانشجوی دکترای برنامه ریزی درسی
مهدی کلانتری - استادیار دانشگاه آزاد واحد رودهن

Abstract:

در خصوص مفهوم برنامه درسی و برنامه ریزی درسی اختلاف نظر وجود دارد. دکرواکر1 یکی از صاحبنظران برنامه درسی از واژه سکو2 استفاده می کند . از لحاظ لغوی سکو ، محلی برای ایستادن معنی می دهد ولی در واقع مجموعه ای از اصول فکری, باورها و اعتقاداتی است که برنامه ریز روی آن می ایستد و از آن منظر و چشم انداز به مقوله برنامه درسی نگریسته, باید و نبایدها را در آن به نحو خاصی به نظم می کشد. از این رو هر گونه تلاش برای ارایه تعریفی از برنامه درسی محکوم به سکوی معینی است که در گذر زمان و با گسترش شتابان قلمروهای این رشته جامع و مانع بودن خود را از دست می دهد و در زمره تعاریف سنتی طبقه بندی می گردد. بدین منظور از تعریف عملیاتی برنامه ریزی درسی استفاده می کنیم (فتحی واجارگاه, .(1396اونیل(2010) 3 معتقد است رویکردهای4 متعددی در برنامه های درسی مورد توجه قرار گرفته اند که امتیاز یا نقظه ضعف خاصی را برای هیچ یک نمی توان متصور شد. هر یک از رویکردهای برنامه ریزی درسی بنابر شرایط، موقعیت، امکانات و هدف های خاص ، قابل بهره گیری هستند. این رویکردها شامل: رویکرد موضوع یا محتوا نگر5، رویکرد نتیجه نگر6 ، رویکرد فرایند نگر7 و رویکرد همه جانبه نگر8 خلاصه می شوند. رویکرد محتوانگر ، برنامه درسی را مجموعه ای از دانش بر می شمارد که بایستی یادگرفته شود. این مجموعه دانش در موضوعات گوناگون آموزشی مستتر و گسترده می شود، که خود فهرستی از موضوعات و عناوین درسی را به دست می دهد. مفاهیمی که باید یادگرفته شوند و راهبردها و فنون های اجرای برنامه در این رویکرد نمایانده می شود. در رویکرد محتوا نگر اغلب اوقات دست معلم برای انتخاب شیوه ها و روش های یاددهی باز است و او می تواند محتوای تعیین شده را به شیوه خود ، به تناسب محیط آموزش و امکانات و شرایط ، آموزش دهد. رویکرد نتیجه نگر علاوه براین که به محتوای مورد آموزش اهمیت می دهد به محصول یا نتیجه ای که قرار است از آموزش حاصل شود نیز توجه دارد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is HPCONF02_039. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/786758/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شهبازی، زهرا و کلانتری، مهدی،1397،طراحی برنامه های درسی با تاکید بر الگوهای حد وسط،Second International Conference on Innovation and Research in Educational Sciences, Management and Psychology،Tehran،https://civilica.com/doc/786758

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support