Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بحران آب در خاورمیانه (چالش ها و راهکارها)

چهارمین کنگره بین المللی جغرافیدانان جهان اسلام
Year: 1389
COI: ICIWG04_096
Language: PersianView: 9,295
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

خدارحم بزی - دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، استادیار گروه جغرافیای دانشگاه زابل
سمیه خسروی - دانشجوی کارشناسی ارشدجغرافیاو برنامه ریزی شهری، دانشگاه گلستان
معصومه جوادی - دانشجوی کارشناسی ارشدجغرافیاو برنامه ریزی شهری، دانشگاه زابل
مجتبی حسین نژاد - دانشجوی کارشناسی جغرافیا،، دانشگاه زابل

Abstract:

عواملی همچون افزایش چشمگیر جمعیت کره زمین و بهره برداری بیرویه از منابع محیط زیست برای تامین نیازهای اقتصادی تأثیر خود را بر محیط زیست و از جمله منابع آب بر جای گذاشته است. منابع آب به عنوان یک موضوع با اهمیت در صحنه سیاست داخلی کشورها به ویژه در مناطق خشک و کم آب جهان نظیر خاورمیانه از دیرباز مطرح بوده و همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است. کارشناسان امور آب پیش بینی میکنند در آیندهای نه چندان دور تنشها، درگیریهای ملی، منطقهای و بینالمللی بر سر مسئله آب بیشتر خواهد شد و از آنجا که همگان به آب شیرین و پاک نیاز دارند، دور از ذهن نخواهد بود که جنگهای آینده جهان بر سر منابع آب صورت گیرد. در 50 سال گذشته 37 مورد خشونت بین کشورها بر سر آب گزارش شده است که همه آنها به جز 7 مورد مربوط به منطقه خاورمیانه میباشد. چنان که طبق اعلام مطالعات سازمان ملل متحد کمبود آب، بحرانی حاد در سراسر خاورمیانه میباشد. بحرانی که تنها از طریق اعمال برنامه ریزیهای کلان و واقع بینانه و مبتنی بر تعاملات بینالمللی و با استفاده از تمامی امکانات و ظرفیت ها قابل کنترل خواهد بود. این مقاله با استفاده از مطالعات کتابخانهای و اسنادی به مطالعه وضعیت و ابعاد بحران آب در منطقه خاورمیانه و چالشها و راهکارهای حل این مسئله پرداخته است. با توجه به نتایچ بدست آمده آنچه ضروری مینماید، ایجاد یک برنامه و اقدام جهانی به منظور تضمین دسترسی به آب سالم برای همه جهانیان است. همچنین تدوین سیاستهای ملی و منطقهای و افزایش کمکهای بینالمللی به کشورهای درحال توسعه و توسعه نیافته به ویژه در منطقه خاورمیانه در کنار این برنامه جهانی جهت حل این معضل بسیار موثر خواهد بود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICIWG04_096. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/82839/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بزی، خدارحم و خسروی، سمیه و جوادی، معصومه و حسین نژاد، مجتبی،1389،بحران آب در خاورمیانه (چالش ها و راهکارها)،4th International Congress of The Islamic World Geographers،Zahedan،https://civilica.com/doc/82839

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ببران، صدیقه و هنربخش، نازلی، (1386). "بحران وضعیت آب در ...
  • چیت‌ساز، محسن. (1386)" آب و امنیت بین المللی". پژوهشنامه مطالعات ...
  • دفتر برنامه ریزی کلان آب و آیفا (1387). بسته پیشنهادی ...
  • زیباکلام، صادق. (1387)." ما چگونه ما شدیم. ریشه‌یابی علل عقب ...
  • صادقی، سیدشمس‌الدین، (1385) ."هیدرولیک و بحران آب" _ اطلاعات سیاسی ...
  • علی همایون، محمد، (1385). "بحران آب واقعیتی به نزدیکی فردا"، ... [Journal Paper]
  • مینایی، مهدی (1386)." ژثواکونومیک ایران در منطقه خاورمیانه"، فصلنامه مطالعات ... [Journal Paper]
  • FAO (1 997).Irrigation in the Near East in Figures. Water ...
  • Fahimi F. R.(2009)., ،:FINDING THE BALANCE: Population andWaer Scarcty in ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 45 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,159
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support