ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی پتانسیل های اقلیمی کشاورزی استان ایلام براساس روش پاپاداکیس

Year: 1389
COI: ICIWG04_128
Language: PersianView: 1,471
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اکبر شائمی - استاد یار دانشگاه پیام نور، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، مرکز اصفه
حمزه احمدی - دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشگاه پیام نور، دانشکده علوم انسانی و اجتما

Abstract:

با توجه به روند افزایش جمعیت در جهان و تغییرات اقلیمی در سالهای اخیر، تامین مواد غذایی مورد نیازانسانها و سازگاری با شرایط اقلیمی اهمیت زیادی دارد. شرایط جوی از مهمترین متغیر های تاثیر گذار در تولید محصولات کشاورزی می باشد. با آگاهی یافتن از شرایط جوی و پتانسیل های اقلیمی کشاورزی مناطق، می توان از منابع با راندمان بالاتری استفاده نمود. طبقه بندی پاپاداکیس توانایی بالایی در شناسایی پتانسیل ها دارد. در این تحقیق، داده های اقلیمی شش ایستگاه هواشناسی منطقه بصورت ماهانه و سالانه از سازمان هواشناسی کشور دریافت، و پس از استخراج داده ها، درجه صحت وهمگنی داده ها، با آزمون آماری Runtest بررسی شده است. پس از آن پتانسیل های اقلیمی کشاورزی منطقه به روش پاپاداکیس، براساس ایستگاههای هواشناسی موجود در منطقه با حداکثر دوره آماری مورد ارزیابی قرارگرفته است.معیارهای بررسی روش پاپاداکیس عبارتند از: سختی زمستان و گرمی تابستان، طول فصل عاری از یخبندان، تبخیر و تعرق پتانسیل، بیلان آبی و توزیع فصلی آن. تجزیه و تحلیل اولیه داده ها در محیط نرم افزارهای آماری Excel و Spss انجام شده و نتایج روش طبقه بندی پاپاداکیس و ارزیابی آن از پتانسیل های کشاورزی منطقه برای ایستگاههای مختلف بصورت نقشه در محیط GIS به کمک نرم افزار Ars Gis ترسیم و بررسی شده است نتایج تحقیق بیانگر آن است که از نظرشرایط دمای تابستانی کل ایستگاههای منطقه در طبقه پنبه قرار دارند. باتوجه به شرایط دمای زمستانی، ایستگاههای موردبررسی از تنوع بیشتری برخودار ند، به نحوی که ایستگاه سینوپتیک ایلام، ایوان و سرابله در طبقه جو دو سر(خنک تر)، ایستگاه دره شهر درطبقه جو دوسر (گرمتر) و ایستگاه دهلران و مهران در طبقه مرکبات قرار دارند. بطور کلی ایستگاههای فوق از نظر رژیم حرارتی در گروه جنب حاره ای و قاره ای یا بری و از نظر رژیم رطوبتی در گروه مدیترانه ای و بیابانی مدیترانه ای قرار دارند. کل استان در دو رده اقلیمی، مدیترانه ای بری و بیابانی جنب حاره ای داغ قرارمی گیرند. ایستگاههای ایلام، ایوان، دره شهر و سرابله که در مناطق مرتفع استان قرار دارند دارای پتانسیل اقلیمی کشاورزی، محصولات غلات زمستانی به ویژه (گندم و جو دیم )، زیتون و پنبه در شرایط تابستان می باشند. ایستگاههای دهلران و مهران با ارتفاع کمتر دارای پتانسیل اقلیمی برای محصولات کشاورزی مرکبات در شرایط زمستانی و پنبه در شرایط تابستانی می باشد. درایستگاه دهلران و مهران پتانسیل، نیشکرو برنج در صورت آب کافی وجود دارد. ارزیابی پتانسیل های اقلیمی کشاورزی منطقه در برنامه ریزیها به منظورتولید و توسعه بهتر ارزشمند می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICIWG04_128. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/82871/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شائمی، اکبر و احمدی، حمزه،1389،ارزیابی پتانسیل های اقلیمی کشاورزی استان ایلام براساس روش پاپاداکیس،4th International Congress of The Islamic World Geographers،Zahedan،https://civilica.com/doc/82871

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • حجازی زاده، زهرا، مقیمی، شوکت (1386) کاربرد اقلیم در برنامه ...
 • عزیزی، قاسم، شائمی، اکبر، ارزیابی تنوع و استعداد های کشاورزی ...
 • علیجانی، بهلول، دوستان، رضا تعیین نواحی مستعد کشت زرشک در ...
 • غلامعلی کمالی و همکاران، بررسی پتانسیل اقلیمی کشت گندم دیم ...
 • اچ . اس . ماوی، اصول و مبانی هواشناسی کشاورزی ...
 • _ مقالات چهارصین _ بین الملم جغرافیحانان جهان اسلام (ICIWG ...
 • گزارش برآورد سطح و نقشه اراضی کشاورزی استان ایلام (1386) ...
 • فرج زاده، منچهر و تکلوبغش، عباس (1380) ناحیه بندی آگروکلیمایی ...
 • Caldiz.D.O. and et al.(2001)0 agro- ecological zoning and potential yield ...
 • _ _ _ using hydro Parry, M.L(1 998), The , ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: پیام نور
  Paper count: 59,291
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support