ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آنالیز و بررسی اثر زاویه حفاری چاه بر روی تولید از مخازن گاز میعانی در زیر فشار نقطه شبنم

Year: 1398
COI: OGPCONF05_070
Language: PersianView: 383
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

میلاد لوایی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
محمدجواد نبوی زاده - دکتری مهندسی نفت، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
قاسم زرگر - دکتری مهندسی نفت، استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

Abstract:

مخازن گازمیعانی را شاید از لحاظ بهره برداری بتوان پیچیدهترین دانست، چرا که یک مخزن گازمیعانی میتواند توسط ارزشمندترین اجزای خود به اصطلاح خفه شود. بنابراین بدیهی است که در صورت مشابه دانستن مخازن گاز میعانی با مخازن گازی خشک یا حتی مرطوب، ضرر مضاعف بسیار بالایی به دلیل جا ماندن این میعانات ارزشمند در مخزن و همزمان افت بهره دهی چاه گازی متوجه صنعت میگردد که حتی با صرف هزینه های هنگفت برای برطرف کردن تجمع میعانات، به طورکامل برگشت پذیرنمیباشد. با توجه به پراکندگی وسیع مخازن گاز میعانی در ایران مانند - آغار، دالان، قشم، سرخون و چند ده مورد دیگر و همچنین وجود بزرگ ترین مخزن گازی (میعانی) دنیا – پارس جنوبی- در کشور و همچنین جایگزینی قرن طلای سیاه-نفت- با قرن طلای-سفید-گاز از دیدگاه صاحب نظران، لزوم بهره مندی از یک استراتژی جامع برای تولید بهینه از این ذخایر ارزشمند را صد چندان مینماید. اثر تشکیل میعانات گازی بر روی تولید از این مخازن در چاه های افقی و زاویه دار به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته اند. از آنجایی که ترکیب سیال این نوع مخازن با تولید از آنها تغییر میکند بهنظر میرسد که نمیتوان مدل تحلیلی مناسبی برای تعیین رفتار آنها پیشنهاد داد. مشخص نیست که با تولید از این مخازن و تشکیل میعانات آیا نواحی مختلفی همچون چاه های عمود، در چاه های افقی و زاویه دار در اطراف چاه وجود دارد یا خیر و اگر پاسخ مثبت است تاثیر این ناحیه دوفازی بر روی تولید به چه میزان است این سوالها و سوالاتی از این دست، در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد. لذا در این مقاله از شاخص بهرهوری به عنوان نماینده میزان بهره دهی چاه استفاده شده است. مقدار بیشترین کاهش شاخص بهرهدهی در چاه عمودی با 68,1 درصد و کمترین کاهش در چاه افقی با 28 درصد رخ داده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPCONF05_070. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/911301/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لوایی، میلاد و نبوی زاده، محمدجواد و زرگر، قاسم،1398،آنالیز و بررسی اثر زاویه حفاری چاه بر روی تولید از مخازن گاز میعانی در زیر فشار نقطه شبنم،The 5th International Confrence Chemical and Petroleum Engineering ogpconf.ir،Tehran،https://civilica.com/doc/911301

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 35,605
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support