Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
کل مطالب این بخش 37 | نمایش صفحه 1 از 2

مطالب آموزشی تحقیق و پژوهش

عضویت در پایگاه سیویلیکا رایگان است. برای عضویت باید یک شماره تلفن همراه فعال داشته باشید. با ورود به صفحه "عضویت در سیویلیکا" (https://civilica.com/register/). پس از درج شماره تلفن همراه خود، یک کد تایید به شما پیامک می شود که در صفحه بعدی در کادر مشخص شده باید کد تایید را وارد فرمایید. توجه نمایید در صورتی که با این شماره همراه، قبلا ثبت نام انجام داده باشید، خطایی مبنی بر تکراری بودن شماره همراه دریافت میکنید در این صورت کافیست به صفحه ورود به حساب کاربری مراجعه نموده و با شماره همراه و رمز عبوری که از قبل داشتید وارد حساب کاربری خود شوید. 

 

فرم عضویت در سیویلیکا


پس از درج کد تایید ارسال شده به شماره تلفن همراه، در مرحله بعدی یکسری اطلاعات پایه ای شامل نام و ایمیل از شما دریافت می شود. توجه فرمایید که کلیه اطلاعاتی که در این مرحله از شما دریافت می شود محرمانه است و در هیچ بخشی از پایگاه به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. 

فرم کد تایید عضویت

 

هدف مجموعه سیویلیکا ارتقاء جایگاه علم در کشور است و در این هدف، با کلیه مراکزی که در این راستا فعالیت میکنند همکاری های لازم را انجام می دهد. کمک به دبیرخانه همایشها برای برگزاری هر چه بهتر و باشکوه تر رویدادهای علمی یکی از محورهای کلیدی سیویلیکا است. با توجه به سختی ها و مشقات بسیار زیاد برگزاری کنفرانسها، سعی میکنیم کمک حال دبیرخانه کنفرانسها باشیم و بخشی از سختی راه را بکاهیم و این هدف را با نظم و ترتیب حاکم در مجموعه سیویلیکا و سرعتی که در روند نمایه سازی مقالات کنفرانسها داریم و همچنین عدم تحمیل بار اضافی به دبیرخانه کنفرانسها امکان پذیر می نماییم. 

خدماتی که سیویلیکا به دبیرخانه کنفرانسها ارائه مینماید عبارتند از:

 • پوشش کامل اطلاع رسانی، و فراخوان مقالات همایش علمی در پایگاه سیویلیکا 
 • پوشش کامل فعالیتهای افراد مهم علمی رویداد در صفحات اختصاصی "افراد مهم علمی"
 • درج خبر در سایتهای زیر مجموعه سیویلیکا
 • انتشار کنفرانس در پایگاه همایشهای علمی ایران (Symposia.ir)
 • انتشار اخبار کنفرانس در پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (CallForPapers.ir)
 • انتشار اخبار کنفرانس در پایگاه بنانیوز برای کنفرانسهای (حوزه عمران و معماری) BanaNews.ir
 • نمایه سازی مقالات
 • اعطاء گواهینامه نمایه سازی و ثبت مقالات به کنفرانسهای مهم
 • ایجاد صفحات آرشیو و تحلیل دوره های کنفرانسها برای رویدادهای بیش از چند دوره برگزاری

کلیه خدمات فوق به صورت رایگان در اختیار دبیرخانه کنفرانسها از طرف سیویلیکا قرار میگیرد و هیچ گونه وجهی از دبیرخانه ها برای خدمات فوق اخذ نمی شود. برای شروع فرآیند حمایت سیویلیکا از همایش شما، لطفا فرم درخواست زیر را تکمیل فرمایید:

https://civilica.com/register/confrence

 

خدمات ویژه تبلیغاتی زیر شامل هزینه جداگانه می باشند:

 • درج بنر همایش در شبکه تبلیغات علمی دانشین
 • ارسال ایمیل فراخوان همایش به لیست تخصصی دسته بندی شده پژوهشگران

برای مشاهده لیست کامل خدمات تبلیغاتی ویژه کنفرانسها صفحه "تبلیغات ویژه کنفرانسها" را در پایگاه دانشین مشاهده فرمایید. https://civilica.com/post/۷۹۰۱/

پایگاه سیویلیکا دو نوع گواهی برای مقالاتی که در این مجموعه نمایه می شوند، صادر می نماید. گواهی رایگان الکترونیک و گواهی نفیس چاپی. توجه داشته باشید که صدور گواهی حضور در کنفرانس توسط دبیرخانه انجام می پذیرد. سیویلیکا گواهی نمایه سازی مقالات را صادر می نماید. 

گواهی نمایه سازی آنلاین PDF (رایگان)

گواهی نمایه سازی آنلاین به صورت فایل pdf عرضه می شود و همه پژوهشگران می توانند بلافاصه بدون هیچ هزینه ای فایل را دریافت و پرینت نمایند. برای دریافت این فایل، در صفحه هر مقاله در پایگاه سیویلیکا در ستون سمت چپ، در بخش "مدیریت اطلاعات پژوهشی" یک لینک برای "صدور گواهی نمایه سازی" قرار داده شده است که از طریق آن می توانید فایل PDF گواهی نمایه سازی را دانلود و در صورت نیاز پرینت بگیرید. 

گواهی نفیس نمایه سازی
گواهی های چاپی نمایه سازی سیویلیکا، گواهی های نفیسی هستند که به منظور تاییدیه نمایه سازی مقاله در مجموعه سیویلیکا به صورت مکتوب تهیه و بنا به درخواست پژوهشگر، به وی ارسال می شود.این گواهی ها، بر روی برگه های نفیس طلاکوب، با آرم سیویلیکا، چاپ شده و دارای هولوگرام، QR-Code اصالت گواهی نامه و لینک استعلام آنلاین می باشند.

برخی از پژوهشگران به منظور تکمیل رزومه خود علاقه مند به داشتن گواهی نامه رسمی و نفیس هستند تا آرشیو شخصی خود را تکمیل نمایند و یا اینکه آن را به همراه رزومه تخصصی خود ارائه نمایند. در این صورت گواهی چاپی بهترین گزینه می باشد.

این گواهی، قابلیت صدور به دو زبان فارسی یا انگلیسی را دارد. اگر مقاله شما به زبان فارسی است، در زمان سفارش گواهی نمایه سازی، می توانید گواهی را به زبان انگلیسی سفارش داده و گواهی نمایه سازی را به زبان انگلیسی درخواست نمایید. 

برای اطلاعات تکمیلی و آگاهی از هزینه های گواهی نمایه سازی می توانید صفحه https://civilica.com/certificate را ملاحظه نمایید. 

 

شرایط استفاده از سیویلیکا:
با دسترسی به پایگاه سیویلیکا (www.CIVILICA.com) و استفاده از اطلاعات مندرج و دریافت مقالات نمایه شده در این سایت، شما توافق می نمایید که شرایط استفاده مقرر شده زیر را می پذیرید.

۱- حدود مسئولیت سیویلیکا در نمایه سازی مقالات
۱-۱- مقالات ارائه شده در پایگاه سیویلیکا، شامل مقالات گردهمایی ها و یا ژورنالهای کشور، توسط پژوهشگران و نویسندگان مقالات به دبیرخانه های مربوطه ارائه شده و پس از داوری و تایید هیات داوران، جهت نمایه سازی به سیویلیکا ارسال می شود. از آنجا که سیویلیکا هیچ مسئولیتی در روند تهیه و داوری مقالات ندارد، لذا هیچ مسئولیتی در قبال محتوای مقالات نمی پذیرد.

۲-۱- مسئولیت ورود داده ها از اصل مقالات در دیتابیس مقالات، بر عهده سیویلیکا می باشد و در صورت وجود هر گونه مغایرت در ورود داده ها، بلافاصله اصلاحات لازم در نمایه سازی اعمال و اطلاعات مطابق اصل مقاله توسط سیویلیکا اصلاح می شود. ملاک ورود داده ها و نمایه سازی، اصل مقاله ارسال شده از دبیرخانه می باشد.

۳-۱- با توجه به داوری مقالات توسط دبیرخانه ها و ارسال نسخه نهایی از سوی دبیرخانه به سیویلیکا، اعمال هر گونه ویرایش عمده در اصل مقاله و یا حذف مقالات، فقط از طریق هماهنگی با دبیرخانه هر کنفرانس صورت می پذیرد و سیویلیکا اجازه اعمال هیچ گونه اصلاح و تغییر عمده (مانند افزودن یا حذف نویسندگان و یا حذف کامل مقاله از لیست مقالات کنفرانس) را بدون دریافت اجازه رسمی از دبیرخانه در مقالات ندارد.

۴-۱- مقالات کنفرانسهای تحت حمایت پس از برگزاری در پایگاه سیویلیکا نمایه و منتشر می شوند. مسئولیت سیویلیکا در نمایه سازی مقالات هر کنفرانس پس از دریافت مقالات از دبیرخانه ها آغاز می شود و نهایت تلاش ما این است که با پیگیری های مستمر این زمان را به حداقل برسانیم.

۵-۱- برای مقالات نمایه شده پس از سال ۱۳۹۰، کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه داشته باشند، به عنوان اصل مقاله محسوب نشده و چکیده مبسوط در نظر گرفته می شوند و این موضوع در صفحه نمایه مقاله نیز درج می شود. این تعداد صفحه، برای مقالات نمایه شده قبل از سال ۱۳۹۰، ۴ صفحه می باشد.

۶-۱- پایگاه سیویلیکا در ثبت استنادی مقالات، ملاک را بر اساس مقالات نمایه شده در این پایگاه قرار داده است و استنادهای صورت پذیرفته برای هر مقاله، نشان میدهد که چه تعداد استناد در مراجع مقالاتی که در این پایگاه نمایه سازی می شوند، صورت پذیرفته است. این مراجع هم به صورت هوشمند و هم به صورت کنترل مجدد توسط اپراتور در این پایگاه ثبت و تحلیل می شوند. در صورت وجود هرگونه مغایرت با اطلاعات اصل مقاله، قابل کنترل و اصلاح بر اساس اصل مقاله می باشند.

۲- حدود مسئولیت سیویلیکا در اطلاع رسانی و حمایت از کنفرانسها
۱-۲- سیویلیکا برگزار کننده هیچ کنفرانسی نمی باشد و کلیه کنفرانسها توسط شرکتها، انجمنها و سازمانهایی خارج از سیویلیکا برگزار می شوند که سیویلیکا هیچ مسئولیتی در این مراکز ندارد. سیویلیکا تلاش‌های معقولی برای تایید برگزار کنندگان کنفرانسها و سنجش اعتبار آنها انجام می دهد و فقط کنفرانسهایی اطلاع رسانی می شوند که اعتبار لازم را از نظر معیارهای سیویلیکا داشته باشند. ولی خدمات ارائه شده در این کنفرانسها را تضمین نمی‌کند و نمی‌تواند هم بکند و به هیچ‌وجه هیچ‌گونه نمایندگی یا تایید درمورد هر کنفرانس دیگری که شما از طریق این سایت مورد دسترسی قرار دهید نمی‌پذیرد.

۲-۲- سیویلیکا جهت نمایه سازی مقالات در پایگاه خود هیچ گونه هزینه ای را از نویسندگان و یا دبیرخانه های آنها دریافت نمی کند. کلیه مراحل نمایه سازی برای دبیرخانه رایگان می باشد.

۳-۲- حمایت سیویلیکا از کنفرانسها به مفهوم اطلاع رسانی جامع کنفرانس، و نمایه سازی مقالات پس از برگزاری می باشد و همانطور که ذکر شد، نهایت تلاش ما برای حمایت کنفرانسهای معتبر می باشد و سیویلیکا به هیچ عنوان در روند برگزاری، اجرایی و مالی هیچ یک از کنفرانسهای تحت حمایت دخیل نمی باشد و نخواهد بود.

۴-۲- مبنای حمایت سیویلیکا از کنفرانس، درج نشانه تحت حمایت در صفحه کنفرانس مربوطه در تقویم کنفرانسهای کشور (در پایگاه سیویلیکا) می باشد و قرارگیری آرم سیویلیکا در پوستر و یا سایت همایش ملاک اعتبار و یا تحت حمایت بودن آن نمی باشد.

۵-۲- پایگاه سیویلیکا فقط اطلاع رسانی کنفرانسها را انجام می دهد، سایر امور کنفرانسها توسط دبیرخانه هر کنفرانس انجام می شود. لذا برای ثبت نام، ارسال مقاله و هر گونه ارتباط با کنفرانس، باید مستقیما از طریق دبیرخانه کنفرانس اقدام نمایید.

۳- حدود مسئولیت و شرایط استفاده از مقالات سیویلیکا
۱-۳- مقالات ارائه شده در پایگاه سیویلیکا، ممکن است شامل مقالات گردهمایی ها و یا ژورنالهای کشور باشد، که توسط پژوهشگران و نویسندگان مقالات به دبیرخانه های مربوطه ارائه شده و پس از داوری و تایید هیات داوران، جهت نمایه سازی به سیویلیکا ارسال می شود. با توجه به اینکه هیچ گونه ممیزی مقالات در پایگاه سیویلیکا صورت نمی پذیرد، لذا مسئولیت محتوای هر مقاله بر عهده نویسندگان هر مقاله می باشد و سیویلیکا مسئولیتی را در قبال محتوای مقالات نمی پذیرد.

۲-۳- کلیه اطلاعات هر مقاله شامل سال نشر، کنفرانس یا ژورنال محل انتشار و تعداد صفحات هر مقاله به صورت شفاف و قبل از هر گونه پرداخت مالی قابل مشاهده و ارزیابی است. لذا قبل از اقدام به دریافت مقالات، لطفا از تعداد صفحات هر مقاله اطمینان حاصل نمایید.

۳-۳- نهایت تلاش دست اندرکاران مجموعه سیویلیکا، ارائه اطلاعات صحیح و ثبت اطلاعات دقیق برای هر مقاله می باشد. ولی به دلیل حجم بسیار زیاد داده های نمایه شده، ممکن است مشکلاتی در روند ورود داده ها پیش آمده باشد. در صورتی که ورود اطلاعات نادرست برای مقاله، که مغایر با فایل اصلی مقاله باشد، مانند ورود اشتباه تعداد صفحات، ورود اشتباه عناوین و یا چکیده مقاله در نمایه سازی مقاله توسط سیویلیکا، مسئولیت این امر با سیویلیکا است.

۴-۳- مسئولیت سیویلیکا ارائه فایل مقاله بدون مشکل می باشد. ممکن است برخی مواقع فایلی که در پایگاه درج شده، دارای مشکل فنی باشد. در صورت بروز مشکل فنی در فایل مقاله دریافت شده از سیویلیکا، و پیگیری از طریق بخش پشتیبانی تحت وب سیویلیکا، در صورتی که امکان اصلاح فایل مقاله وجود داشت، فایل اصلاح شده ارسال می شود. در غیر این صورت بنا به درخواست کاربر، یا مقاله جایگزین ارسال شده و یا اعتبار دریافت مقاله به حساب کاربر برگردانده می شود. در صورت خرید تک مقاله، مبلغ خرید تک مقاله برگشت زده می شود.

۵-۳- پایگاه سیویلیکا دارای بخش پشتیبانی کاربران به صورت آنلاین و سیستم تیکتینگ می باشد. لذا برای پیگیری هر گونه مشکل پیش آمده در روند خرید مقالات، عضویت، مشکلات فایلهای مقالات و … حتما از طریق بخش پشتیبانی کاربران اقدام شود. سیویلیکا مسئول رسیدگی به مشکلات کاربران مطرح شده در بخش پشتیبانی است که توسط کارشناسان پشتیبانی مربوطه صورت می پذیرد.

۶-۳- فرض بر این است که کاربران سیویلیکا دارای دانش فنی لازم برای استفاده از فضای وب، پرداخت اینترنتی، و نیز باز کردن فایلهای pdf و نصب نرم افزار و قلم بر روی رایانه خود را دارند و آموزش این موارد خارج از مسئولیت سیویلیکا می باشد. هر چند آموزشهای پایه در این زمینه در بخش راهنمای کاربران ارائه شده است.

۷-۳- لغو حساب کاربری و برگشت مبلغ عضویت، حداکثر تا یک هفته پس از عضویت قابل انجام است. در صورتی که طی مدت فوق هیچ مقاله ای دریافت نشده باشد، مبلغ به صورت کامل برگردانده می شود. در صورت استفاده از حساب کاربری، اعتبار هر مقاله دریافت شده به صورت خرید تک مقاله محاسبه شده و مابقی مبلغ قابل برگشت خواهد بود.

۷-۳- دسترسی های سازمانی با روشهای مختلف در اختیار کاربران سازمانهای علمی و دانشگاهی قرار میگیرد. در دسترسی سازمانی، سازمانهای گیرنده خدمات اجازه ذخیره سازی سیستماتیک مقالات و باز نشر مقالات به صورت متمرکز را ندارند و سرویس دهی مقالات باید به صورت مستقیم از طریق پایگاه سیویلیکا انجام شود. 

۴- سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران در سیویلیکا
۱-۴- حریم خصوصی کاربران سیویلیکا برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است. کلیه اطلاعات و داده های کاربران در پایگاه سیویلیکا کاملا محرمانه تلقی می شوند و به هیچ گروه یا مجموعه دیگری خارج از سیویلیکا ارائه نشده و منتشر نمی شود.

۲-۴- پایگاه سیویلیکا به اعضای خود به صورت دوره ای خبرنامه های اطلاع رسانی به صورت ایمیل ارسال می نماید که کاربران در صورت عدم تمایل به دریافت خبرنامه ها، می توانند از طریق ایمیلهای دریافتی اقدام به لغو دریافت خبرنامه ها نمایند.

۳-۴- کلیه پرداختهای اینترنتی در پایگاه سیویلیکا از طریق درگاههای بانکی انجام می پذیرد و هیچ گونه ورود اطلاعات مربوط به کارتها در سیویلیکا صورت نمی پذیرد و کلیه تراکنشها مستقیما در سایت بانک انجام می شود.

۵- تغییرات قوانین و شرایط
شرایط استفاده سیویلیکا، ممکن است بنا به نیاز، در هر زمان و بدون اطلاع قبلی تغییر یابد.

درباره سیویلیکا

سیویلیکا (CIVILICA.com)، یک دایره المعارف تخصصی برای کلیه رشته های علوم است که هدف از راه اندازی آن، ایجاد بستری مناسب جهت جلوگیری از پراکنده شدن نتایج تحقیقها و مطالعات محققان و دانشمندان ایرانی است. تحقیقاتی که بدون شک سرمایه کشور هستند. چرا که در دسترس بودن کلیه کارهای قبلی به صورت یک مجموعه که به راحتی می توانید به آنها دسترسی داشته باشید، جلوی بسیاری از دوباره کاریها را خواهد گرفت و مطمئنا ابزاری قدرتمند برای داوران مقالات کنفرانسهای آتی، و نیز دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی که در پی انجام پایان نامه خود هستند، خواهد بود. و البته یکی از بزرگترین دستاوردهای این پایگاه در هم شکستن تمرکزگرایی و از بین بردن مرزهای جغرافیایی و فواصل برای دسترسی به اطلاعات و دانش میباشد. ما همچنان در حال طراحی و افزودن بخشهای جدید به این پایگاه هستیم تا بتوانیم به معنای تمام کلمه آن را تبدیل به مرجعی برای دانش کنیم.

عنوان ®CIVILICA برای اولین بار با الهام از نام بزرگترین دایره المعارف جهان (Britannica) و از ریشه لاتین CIVILIs به معنی تمدن ساخته شده است.

توضیحات حقوقی:

 • پایگاه سیویلیکا و کلیه سایتهای زیر مجموعه آن تحت نظر انتشارات بوم سازه وابسته به شرکت توسعه فناوری ساختمان بوم سازه (که یک مجموعه کاملا خصوصی است) راه اندازی گردیده و کلیه حقوق آن متعلق به این شرکت است.
 • عنوان ®CIVILICA طی شماره استاندارد بین المللی ISSN ۱۷۳۵-۵۵۴۰ در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.
 • آرم و نام سیویلیکا (®CIVILICA) در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی کشور در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نام شرکت «توسعه فناوری ساختمان بوم سازه» ثبت گردیده و کلیه حقوق این نام متعلق به شرکت است.
 • شرکت «توسعه فناوری ساختمان بوم سازه»، عضو انجمن صنفی شرکتهای رایانه ای است.
  شرکت «توسعه فناوری ساختمان بوم سازه»، عضو مجمع ناشران الکترونیک کشور است.
 • انتشارات بوم سازه عضو نظام صنفی ناشران کشور می باشد.
 • پایگاه سیویلیکا عضو کنسرسیوم محتوای ملی و تامین کننده اطلاعات و اسناد مقالات کنفرانسهای کشور در این کنسرسیوم است.
 • مقالات کلیه کنفرانسهایی که در تقویم کنفرانسها به صورت تحت حمایت درج شده اند، انحصارا در اختیار پایگاه سیویلیکا می باشند و حق نشر آن از دبیرخانه کنفرانس مربوطه طبق تفاهم نامه رسمی اخذ شده است.
 • پایگاه سیویلیکا دارای نماد اعتماد الکترونیکی است.
 • انتشارات بوم سازه دارای مجوز نشر دیجیتال و پایگاه سیویلیکا دارای نماد رسانه می باشد.

 

تاریخچه سیویلیکا:

عملیات اجرایی و راه اندازی سایت سیویلیکا، به عنوان اولین زیر مجموعه سایتهای تامین کننده مدارک و اطلاعات علمی، از اوایل تابستان ۱۳۸۴ آغاز گردید و از شهریورماه همان سال به صورت آزمایشی و برای رفع معایب و تکمیل اطلاعات، به صورت محدود راه اندازی شد. از ۱۶ مهرماه ۱۳۸۴، این سایت فعالیت خود را به صورت رسمی فقط در حوزه مهندسی عمران آغاز نمود. که در لحظه راه اندازی حدود ۳۰۰۰ مقاله در بانک مقالات تخصصی آن موجود بود. از لحظه راه اندازی پایگاه سیویلیکا همواره در حال توسعه و ارتقا بوده است و در حال حاضر این مجموعه در کنار پایگاه اصلی سیویلیکا، وب سایتهای جانبی متعددی را پیاده سازی نموده است و هر کدام به ارائه خدمات در حوزه خاص تخصصی می پردازند.  [صفحه سیویلیکا در ویکی پدیا]

تماس با سایت:
آدرس دفتر: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بین خیابان کارگر و بزرگراه چمران، کوچه پروانه، پلاک ۴، ساختمان چمران، طبقه ۴، واحد ۳۱، کد پستی: ۱۴۳۹۹۱۴۱۵۳
تلفن: ۰۲۱۸۸۰۰۸۰۴۴ و ۰۲۱۸۸۳۳۵۴۵۱

شبکه های اجتماعی رسمی سیویلیکا:

 

به منظور جستجوی مقالات در پایگاه سیویلیکا به صفحه (https://civilica.com/search/paper) مراجعه فرمایید. 

در این صفحه، یک فرم کامل برای جستجوی مقاله به شما نمایش داده می شود که می توانید در فیلدهای مختلف عنوان، کلمات کلیدی، خلاصه مقاله و نام نویسندگان اقدام به جستجو نمایید. 

علاوه بر این یکسری کنترلرهای تعیین نوع محتوا و سال نشر نیز در این صفحه وجود دارد. 

سیویلیکا برای جستجوی مقالات از تکنولوژیی استفاده میکند که نزدیکترین نتایج به عبارات جستجو شده را به شما نمایش می دهد و سعی میکند عمده کاراکترها و کلمات زاید را در نظر نگیرد. 

توجه: در صورتی که جستجوی شما نتیجه ای نداشته باشد، یک گزینه به نام "تغییر مدل جستجو" به شما نمایش داده می شود. با استفاده از آن سیستم با روش دیگری بر اساس جابجایی عبارات به دنبال مقاله مورد نظر شما میگردد و ممکن است مقالاتی مرتبی که عینا با جستجوی واژه های شما قابل بازیابی نبودند را برای شما معرفی نماید. 

پژوهشگر گرامی، هدف ما در سیویلیکا ارتقای جایگاه شما در کشور می باشد، که از طریق کمک به معرفی هر چه بیشتر فعالیتهای شما و همچنین ساده سازی دسترسی شما به منابع علمی فراهم می شود. 

هر پژوهشگری برای انجام فعالیتهای حرفه ای خود، نیازمند مطالعه دستاوردهای علمی موجود است تا بتواند تحقیقات خود را بر شالوده آنها بنا نهاده و دستاوردهای علمی جدیدی بدست آورد. لذا انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بدون دسترسی به علم موجود (literature review)، امکانپذیر نبوده و ممکن است به دوباره کاری بیانجامد. 

تلاش ما در مجموعه سیویلیکا این است که این دغدغه ها را ما به دوش بکشیم و به شما لذت دسترسی به آخرین تولیدات علمی کشور را ارائه نماییم تا بتوانیم سهمی کوچک در ارتقا علم بشر داشته باشیم.

از طریق پایگاه سیویلیکا شما به عنوان پژوهشگر به مطالب زیر دسترسی خواهید داشت:

هر کدام از موارد فوق بخشهای جداگانه ای دارند که جهت سهولت شما، راهنماهای مشخصی برای هر یک تهیه کرده ایم. از جلوی هر بخش میتوانید راهنمای مربوطه را مطالعه فرمایید. 

منابع سویلیکا:

در پایگاه سیویلیکا اطلاعات زیر قابل دستیابی است:

 1. مقالات کنفرانسهای داخلی
  • راهنمای جستجوی مقالات
 2. مقالات ژورنالهای معتبر داخلی
  • راهنمای جستجوی مقالات
 3. مستندات علمی و طرح های پژوهشی
 4. اطلاعات کامل کنفرانسهای برگزار شده و آینده
 5. اطلاعات کامل ژورنالهای معتبر علمی کشور
  • راهنمای ارسال مقاله به مجلات
 6. نشستهای علمی
 7. رتبه بندی دانشگاهها
 8. پژوهشگران و متخصصان علمی و پژوهشی ایران

 

 

روشهای متعددی برای دسترسی سازمانی به مقالات و منابع علمی پایگاه سیویلیکا پیاده سازی شده است. این روشها عبارتند از:

 1. دسترسی IP Base
 2. دسترسی بر اساس شماره تلفن همراه
 3. دسترسی بر اساس آدرس ایمیل سازمانی

در این راهنما نحوه دسترسی کاربران به منابع علمی سیویلیکا بر اساس آدرس ایمیل سازمانی را توضیح میدهیم. دانشگاهها و سازمانها، برای ارائه دسترسی رایگان به منابع علمی سیویلیکا، می توانند دامنه ایمیل سازمانی  کاربران خود را در بخش کاربران مجاز ثبت نمایند. در این صورت، هر پژوهشگر عضو در پایگاه سیویلیکا، که آدرس ایمیل تایید شده ایشان، در لیست مجاز دانشگاه باشد، طبق محدودیتهای تعریف شده توسط دانشگاه اجازه دریافت مقالات کامل را خواهد داشت. 

نکته: منظور از آدرس ایمیل سازمانی، ایمیلی است که با دامنه سازمان/دانشگاه در اختیار شما قرار میگیرد و هم دامنه با آدرس وبسایت دانشگاه است. 

اگر دانشگاه و سازمان شما، جزو مراکزی هست که دسترسی از طریق آدرس ایمیل سازمانی را فعال نموده است، کافیست ابتدا به صورت رایگان در سیویلیکا عضو شوید. در بخش آدرس ایمیل، حتما آدرس ایمیل سازمانی خود را درج نمایید. و پس از عضویت، از طریق ایمیل تاییدیه ارسال شده به آن آدرس ایمیل، ایمیل خود را تایید نمایید. 

نکته: اگر از قبل در سیویلیکا عضو هستید، کافیست کنترل نمایید که ایمیل ثبت شده، آدرس ایمیل سازمانی شما است و تایید شده باشد. اگر با ایمیل دیگری عضو شده اید، آدرس ایمیل سازمانی را وارد نمایید و مراحل تایید آدرس ایمیل را انجام دهید. 

پس از ورود به سایت، همه کنترلها توسط سیویلیکا انجام می شود. و با مراجعه شما به صفحه هر مقاله، به صورت خودکار گزینه دریافت رایگان به شما نمایش داده می شود. 

نام مرکزی که از آن مجاز به دریافت مقاله شده اید در زیر گزینه دریافت رایگان نوشته می شود. 

توجه نمایید که ممکن است چند گزینه برای دریافت مقالات وجود داشته باشد بر اساس نوع  دسترسی شما. یکی از گزینه ها، دریافت مقاله با کسر اعتبار از حساب شخصی شما می باشد. این گزینه برای حالتی است که شما نیاز به مقالات متعددی دارید، ولی سقف دریافت اکانت سازمانی پر شده است. در این صورت شما می توانید از حساب کاربری شخصی و با کسر اعتبار اقدام به دریافت نمایید. 

محدودیت: ارائه دسترسی سازمانی بر اساس آدرس ایمیل، محدود به سازمانها و دانشگاههایی است که به همه کاربران خود ایمیل رسمی سازمانی ارائه نموده اند. در غیر این صورت امکان کنترل کاربران با این روش وجود ندارد. روش جایگزین در صورت عدم داشتن ایمیل سازمانی سراسری، استفاده از روش دسترسی بر اساس شماره تلفن همراه (https://civilica.com/post/۷۹۵۴/) خواهد بود. 

 

چطور می توانم متوجه شوم که دانشگاه محل تحصیل من به منابع سیویلیکا دسترسی دارد یا نه؟
با مراجعه به بخش علم سنجی (https://civilica.com/scientometrics/) لیست همه دانشگاهها نمایش داده می شود. با کلیک بر روی نام هر دانشگاه، در صفحه باز شده، در قسمت "دسترسی سیولیکا"  اگر مرکز مورد نظر به منابع علمی سیویلیکا دسترسی داشته باشد، نوع دسترسی را نمایش می دهد. ممکن است برخی از مراکز چند نوع دسترسی متفاوت را برای کاربران خود ایجاد نموده باشند. 

 

روشهای متعددی برای دسترسی سازمانی به مقالات و منابع علمی پایگاه سیویلیکا پیاده سازی شده است. این روشها عبارتند از:

 1. دسترسی IP Base
 2. دسترسی بر اساس شماره تلفن همراه 
 3. دسترسی بر اساس آدرس ایمیل سازمانی

در این راهنمای نحوه دسترسی کاربران به منابع علمی سیویلیکا بر اساس شماره تلفن همراه را توضیح میدهیم. دانشگاهها و سازمانها، برای ارائه دسترسی رایگان به منابع علمی سیویلیکا، می توانند لیست شماره تلفن همراه کاربران خود را در بخش کاربران مجاز ثبت نمایند. در این صورت، هر پژوهشگر عضو در پایگاه سیویلیکا، که شماره تلفن همراه ایشان، در لیست مجاز دانشگاه باشد، طبق محدودیتهای تعریف شده توسط دانشگاه اجازه دریافت مقالات کامل را خواهد داشت. 

اگر دانشگاه و سازمان شما، جزو مراکزی هست که دسترسی از طریق موبایل را فعال نموده است، کافیست ابتدا به صورت رایگان در سیویلیکا عضو شوید. توجه نمایید که حتما باید با شماره تلفن همراهی در سیویلیکا عضو شوید که آن شماره در اختیار سازمان است و آن را به عنوان شماره مجاز ارسال نموده است. 

نکته: اگر از قبل در سیویلیکا عضو هستید، و شماره تلفن همراه شما در لیست مجاز مرکزی تعریف شده است، نیازی به هیچ اقدامی نیست. 

پس از ورود به سایت، همه کنترلها توسط سیویلیکا انجام می شود. و با مراجعه شما به صفحه هر مقاله، به صورت خودکار گزینه دریافت رایگان به شما نمایش داده می شود. 

نام مرکزی که از آن مجاز به دریافت مقاله شده اید در زیر گزینه دریافت رایگان نوشته می شود. 

توجه نمایید که ممکن است چند گزینه برای دریافت مقالات وجود داشته باشد بر اساس نوع  دسترسی شما. یکی از گزینه ها، دریافت مقاله با کسر اعتبار از حساب شخصی شما می باشد. این گزینه برای حالتی است که شما نیاز به مقالات متعددی دارید، ولی سقف دریافت اکانت سازمانی پر شده است. در این صورت شما می توانید از حساب کاربری شخصی و با کسر اعتبار اقدام به دریافت نمایید. 

 

چطور می توانم متوجه شوم که دانشگاه محل تحصیل من به منابع سیویلیکا دسترسی دارد یا نه؟
با مراجعه به بخش علم سنجی (https://civilica.com/scientometrics) لیست همه دانشگاهها نمایش داده می شود. با کلیک بر روی نام هر دانشگاه، در صفحه باز شده، در قسمت "دسترسی سیولیکا"  اگر مرکز مورد نظر به منابع علمی سیویلیکا دسترسی داشته باشد، نوع دسترسی را نمایش می دهد. ممکن است برخی از مراکز چند نوع دسترسی متفاوت را برای کاربران خود ایجاد نموده باشند. 

 

روشهای متعددی برای دسترسی به مقالات و منابع علمی پایگاه سیویلیکا از طریق دانشگاهها و سازمانها پیاده سازی شده است.

 1. دسترسی IP Base
 2. دسترسی بر اساس شماره تلفن همراه
 3. دسترسی بر اساس آدرس ایمیل سازمانی


به روز رسانی (1400/11/18): پژوهشگرانی که دسترسی آی پی سازمانی دارند می توانند با ورود به حساب شخصی خود نیز از این نوع دسترسی استفاده کنند و یک باکس مجزا در صفحه خلاصه مقاله برای دریافت رایگان مقاله از طریق دسترسی IP سازمانی برای این کاربران نمایش داده می شود. 

یکی از روشهای معمول و ساده دسترسی، احراز هویت کاربران بر اساس آدرس IP سازمانی می باشد. هر سازمان و دانشگاه، دارای یک سری IP  ثابت می باشد که همیشه در اختیار سازمان است و با هیچ مرکز دیگری نیز به صورت اشتراکی استفاده نمی شود. در نتیجه با مراجعه هر بازدید کننده از این IP (ها) می توان اطمینان حاصل کرد که این بازدید کننده از کاربران سازمان می باشد و از محل سازمان به سیویلیکا متصل شده است. 

سازمانها و مراکز علمی که عضویت سازمانی را خریداری می نمایند، می توانند روش دسترسی آی پی را انتخاب کنند. در این صورت لیست آی پی های مجاز سازمان در پایگاه سیویلیکا تعریف می شود و با مراجعه هر بازدید کننده از این IPها، سیویلیکا تشخیص می دهد که کاربر سازمانی است و اجازه دریافت مقالات و منابع علمی را به صورت رایگان بر اساس محدودیت تعریف شده توسط سازمان خواهد داشت. 

دسترسی IP Base ممکن است محدودیتهایی را برای کاربران ایجاد نماید. برای مثال کاربران را محدود به استفاده از اینترنت ارائه شده توسط سازمان خواهد نمود که یا مجبور هستند از محل سازمان به اینترنت وصل شوند و یا اینکه از شبکه VPN ارائه شده توسط سازمان استفاده نمایند که اغلب مشکلاتی را به همراه دارد. 

اگر شما جزو پژوهشگرانی هستید که سازمان شما دارای دسترسی IP Base است، با باز کردن هر صفحه از سیویلیکا، نام سازمان به صورت خودکار در پایین صفحات در یک کادر قرمز رنگ درج می شود. در این صورت با مراجعه به صفحه هر خلاصه مقاله، در باکس دریافت فایل مقاله، گزینه دریافت رایگان IP را ملاحظه خواهید نمود و با درج آدرس ایمیل خود، بلافاصله لینک دریافت مقاله در ایمیل شما خواهد بود. 

نکات مهم در دسترسی IP Base:

 • سازمان حتما باید دارای IP ثابت باشد. 
 • سازمان باید به نحوی دسترسی کاربران خود از طریق این IP ثابت به اینترنت را فراهم نموده باشد. یا شبکه اینترنت در محل سازمان و یا دسترسی راه دور به شبکه VPN داخلی سازمان 
 • کاربران برای استفاده از این نوع دسترسی نیازی به ثبت نام و لاگ این بر روی سیویلیکا ندارند و ورود به سایت با آی پی سازمان کفایت می کند.

 

محدودیتهای دسترسی IP Base:

در شرایط خاص مانند پاندمیک کرونا که سازمانها مجبور به دورکاری و آموزش از راه دور هستند و دانشجویان و کارشناسان در محل سازمان حاضر نمی شوند، ارائه دسترسی از طریق IP دچار محدودیت شدید می شود و سازمانها مجبور به پیاده سازی VPN داخلی خواهند بود که به دلیل بار زیاد معمولا باعث کاهش سرعت می شود. لذا این نوع دسترسی در چنین شرایطی و برای دسترسی غیر متمرکز خارج از محل سازمان یا دانشگاه (Off Campus) اصلا توصیه نمی شود. بجای این روش، استفاده از دسترسی بر اساس شماره تلفن همراه و یا ایمیل سازمانی تایید شده روشهای جایگزین بسیار کارآمدی خواهند بود. 

 • ممکن است ایمیل ارسال شده به فولدر Bulk یا Spam صندوق پستی شما منتقل شده باشد. در این حالت ابتدا ایمیل را به Inbox منتقل نموده و سپس لینک مقاله را باز نمایید.
 • مراکز مختلف شرایط دسترسی خاصی را از نظر تعداد مقالات و نیز آدرسهای ایمیل مجاز دریافت کننده مقاله اعمال می نمایند. این محدودیتها معمولا در باکس جداگانه ای زیر خلاصه مقاله نمایش داده می شود و شامل تعداد مجاز دریافت مقاله و آدرسهای ایمیل مجاز می باشد. برای مثال ممکن است یک مرکز دانشگاهی دریافت مقالات را فقط به آدرس ایمیل دانشگاهی کاربران محدود نموده باشد و سایر ایمیلها مانند یاهو و Gmail مجاز به دریافت مقالات نباشند.
 • قسمت خرید مقاله برای مواردی است که کاربر بنا به دلایلی نیاز به دریافت مقالات بیشتری نسبت به سقف مجاز تعریف شده داشته باشد.
 • استفاده از عضویت IP زمانی امکانپذیر است که از IP های مرکز وارد سایت سیویلیکا شده باشید لذا یا باید از محل دانشگاه/سازمان وارد سیویلیکا شوید و یا اینکه از طریق کانالهای ارتباطی که مرکز در اختیار شما قرار داده (مانند اتصال VPN به سرور دانشگاه) استفاده نمایید تا به عنوان کاربر مجاز آن مرکز شناخته شوید.
 • در درج آدرس ایمیل نهایت دقت را داشته باشید، چرا که لینک دریافت مقاله به آدرس ایمیل شما ارسال می شود و در صورت درج اشتباه ایمیل، امکان دریافت ایمیل را نخواهید داشت. آدرس ایمیل فاقد www می باشد.
 • پس از درخواست هر فایل، بلافاصله به ایمیل خود مراجعه نموده و نسبت به دریافت (داونلود) و ذخیره فایل بر روی رایانه خود اقدام نمایید. دریافت فایل باید از IP های همان مرکز صورت پذیرد در غیر این صورت پیغام خطا نمایش داده می شود

چطور می توانم متوجه شوم که دانشگاه محل تحصیل من به منابع سیویلیکا دسترسی دارد یا نه؟
با مراجعه به بخش علم سنجی (https://civilica.com/scientometrics) لیست همه دانشگاهها نمایش داده می شود. با کلیک بر روی نام هر دانشگاه، در صفحه باز شده، در قسمت "دسترسی سیولیکا"  اگر مرکز مورد نظر به منابع علمی سیویلیکا دسترسی داشته باشد، نوع دسترسی را نمایش می دهد. ممکن است برخی از مراکز چند نوع دسترسی متفاوت را برای کاربران خود ایجاد نموده باشند. 

سیویلیکا، ناشر تخصصی محتوای علمی کشور است. این پایگاه بسیار گسترده بوده و خدمات متنوعی را به پژوهشگران ارائه مینماید. سعی شده راهنمای حاضر بر اساس نیاز مخاطبان مختلف طبقه بندی شود تا به صورت مستقیم به بخش مورد نظر مراجعه نمایید.

 

منابع خاکستری (Gray Literature)، راهی برای اشاعه اطلاعات، دانش و تخصص است که از فرآیندهای پژوهشی حمایت میکند و اطلاعاتی را ارائه می نمایدکه در بیشتر منابع متعارف یافت نمی شود. با توجه به ماهیت خاص این منابع به نظر می رسد، وجود آن ها تقویت کننده پیشرفت اجتماعی و اقتصادی ملل و حرکت بی وقفه به سوی جامعه علمی است. هر منبع اطلاعاتی که پس از تدوین وارد بازار نشر نشود، در زمره منابع خاکستری به شمار می رود. منابع خاکستری، منابع خاصی هستند که برای اهداف و مخاطبان ویژه ای ایجاد و به صورت محدود تکثیر می شوند.

این منابع اسنادي ناپايدار و نامرئي هستند و درفهرست ناشران، كتابفروشان و كتابخانه ها ديده نمي شوند و رديابي آن ها با مشکلاتی همراه است. اکثر این منابع داراي اطلاعات مرتبط و مهمي هستند به نوعي غيررسمي توليد و دانش بشري را ذخيره و منتقل می نمایند. منابع خاكستري در كليه سطوح دولت، دانشگاه، صنعت و تجارت به صورت چاپي يا الكترونيكي اما بدون نظارت ناشران تجاري توليد مي شوند. اين منابع شامل پايان نامه ها،‌گزارش كميته ها، خبرنامه ها، گزارش هاي فني، دولتي، تحقيقاتي، گزارش هاي سفر، مقالات همايش ها، نامه هاي الكترونيكي، بحث هاي مجازي، وب سايت ها و نظاير آن ها مي باشند.

در دوازدهمین کنفرانس بین المللی ادبیات خاکستری در سال 2010 به جمع بندی زیر رسید: "منابع خاکستری به انواع مختلفی از اسناد اطلاق می شود که در سطوح مختلف دولتی، دانشگاهی، تجاری و صنعتی به صورت چاپی یا الکترونیکی تهیه شده است و تحت قوانین کپی رایت محافظت می شود و دارای کیفیت لازم برای جمع آوری و نگهداری توسط کتابخانه ها و منابع سازمانی است ولی تحت کنترل ناشران نیست. بنابراین هدف اصلی از تهیه این گزارشها، انتشار آنها نیست."

این منابع به راحتی از طریق مجاری معمول و ناشران قابل دسترس نیستند اما غالباً بکر و جدید هستند. اطلاعات این نوع از منابع معمولاً در منابع کتابشناختی قابل دسترس نیست و نمیتوان آنها را از کتاب فروشان یا از طریق اشتراک دریافت کرد. باید توجه داشت که بین منابع زودگذر (ephemera)  مثل یک تحقیق کلاسی دانشجو با منابع خاکستری تفاوت وجود دارد. منابع زودگذر ارزش حفظ و نگهداری ندارند در حالی‌ که این گونه منابع ارزش این کار را دارند.

انواع مختلف ادبیات خاکستری شامل موارد زیر است:

 • انواع گزارشها
  • گزارشهای سالانه (Annual report)
  • گزارش تحقیقاتی (Research Report)
  • گزارش فنی (Technical Reports)
  • گزارش پروژه (Project Report)
 • مستندات دولتی
 • مطالعات ارزیابی ها
 • و ...

مطالعاتی که در قالب قراردادهای مطالعاتی توسط جمعی از پژوهشگران و یا یک مرکز پژوهشی انجام می شود به عنوان گزارش فنی شناخته می شود. گزارشهای فنی، از منظر حجم و کیفیت مطالب با مقالات علمی کنفرانسها و ژورنالها متفاوت است. مقالات علمی عموما از 5 الی 15 صفحه، توسط اساتید و دانشجویان تهیه می شود که شامل استخراج از پایان نامه یا بر اساس موضوع مورد علاقه می باشد. در مقابل گزارشهای فنی عمدتا به صورت سفارشی و بر مبنای نیازهای یک سازمان و در مقابل پرداخت کلیه هزینه های مطالعه توسط یک گروه پژوهشی و یا شرکتهای دانشی (مشاور) انجام می پذیرد و در راستای ارائه راه حل برای مشکلاتی است که سازمان سفارش دهنده در پی رفع آن می باشد.

حری و شاهبداغی (1385) خطاهای احتمالی استناد را به دوگروه تقسیم‌بندی می‌کنند:

خطاهای صوری: خطاهایی که عمدی یا به صورت اتفاقی در وارد کردن اطلاعات کتابشناختی مدرک مورد استناد صورت می‌پذیرد. خطاهایی نظیر اشتباه وارد کردن شماره مدرک در شیوه برون‌متنی، استفاده نادرست از علایم نگارشی در فهرست منابع، خطاهای مربوط به ترتیب مدارک در فهرست منابع، اشتباه در ورود اطلاعات توصیفی مدرک (عنوان، نام نویسنده، تاریخ انتشار و...).

خطاهای محتوایی: عدم درج منبع استفاده شده، استناد مستقیم به منبع اصلی (بدون مراجعه) و عدم استناد به منبع واسطه، ارجاع کور به منابع و افراد معتبر، انتقال خطاهای استنادی منبع واسطه و عدم توجه به نکات صحیح استنادی، عدم تسلط کافی به متن مورد استناد و... 

شیوه‌های استناد‌دهی

 حری (1385) شیوه‌های استناد را به دو دسته درون‌متنی و برون متنی تقسیم‌بندی می‌نماید:

استناد درون متنی: مشخصات مختصری از مآخذ پس از ذکر مطلب در متن، ارائه مي‌شود. شيوه‌هاي استناد APA ( معمولا در حوزه علوم انسانی،حوزه علوم اجتماعی، علوم رفتاری، تعلیم و تربیت، علوم پرستاری و بهداشت) و شيوه استنادی MLA از نوع درون متنی هستند.

نمونه استناد درون‌متنی  فصلنامه مطالعات روان‌شناسی بالینی (دانشگاه علامه طباطبایی)

متن اصلی: یافته‌های به دست آمده از این پژوهش نشان می‌دهد که پروتکل روان‌درمانی مثبت‌گرای مبتنی بر خیرباوری (نوفرستی و همکاران، 1394 )که یک پروتکل توسعه‌یافته از روان‌درمانی مثبت‌گرا (سلیگمن و همکاران، 2006 )است، می‌تواند به عنوان یک مداخله کوتاه‌مدّت مؤثر باعث کاهش علایم و نشانه‌های افسردگی در افراد دارای افسردگی غیربالینی شود.

فهرست منابع

نوفرستی، اعظم؛ روشن، رسول؛ فتی، لادن؛ حسن آبادی، حمید رضا؛ پسندیده، عباس. (1394). توسعه، امکان‌پذیری و نتایج مقدّماتی روان‌درمانی مثبت‌گرای مبتنی بر خیرباوری در افراد دارای افسردگی غیربالینی: مطالعه تک آزمودنی چند خط پایه. پایان نامه دکتری روانشناسی بالینی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه شاهد.

Seligman, M., Rashid, T., & Park, A. C. (2006). Positive psychotherapy. American psychology, 61: 774-788.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استناد برون متني: مدرک مورد ارجاع در مکانی خارج از متن اصلی (پايين صفحه، پايان فصل يا انتهاي متن) درج مي‌شود و در متن تنها نشانه ای ( معمولا عدد) از مدرک مورد نظر آورده می‌شود. شيوه‌هاي استناد شيكاگو (ادبیات، تاریخ و هنر) و ونكور (پزشکی) از نوع برون متنی هستند. 

 

نمونه استناد برون‌متنی   مجله علمی جراحی (Academic Journal of Surgery)

In the past decades, a significant increase has been observed in head and face traumas (1). Phenomena such as vehicle accidents, traffic accidents, adventures, combat sports, increasing conflicts and violence, and occupational accidents are factors which have caused a dramatic increase in the number of various physical injuries such as head and face traumas (2(.

Rrferences

1. Jurkiewicz MJ, Stephen J, Krizek TJ, Ariyan S. Plastic surgery: Principles and practice. Philadelphia, PA: Mosby-Year Book; 1990. p. 531-9.

2. Fonseca RJ, Dexter Barber H, Powers MP. Oral and Maxillofacial Trauma. 4th ed. Philadelphia, PA: Elsevier/ Saunders; 2012.

 

 هر نوشته‌ای که براساس تفکرات و تجربیات شخصی نویسنده نباشد، به تعدادی از منابع پیشین وابستگی دارد. در این مواقع اخلاق پژوهش حکم می‌‌کند که به این منابع استناد شود. استناد یعنی یادداشت ارجاعی به اثری که از آن عبارتی یا جمله‌ای (به صورت مستقیم یا غیرمستقیم) نقل شده است (سلطانی و راستین، 1379).  استناد نشان‌دهنده نفوذ فکری اثر استناد شونده بر اثر استناد کننده است. وجود استنادهای مهم و ارزشمند نشانه اعتبار یک اثر و نبود استناد و یا استناد به منابع کم اهمیت نشانه اعتبار پایین اثر است. مقالاتی که در یک حوزه موضوعی استنادهای زیادی دریافت می‌نمایند، در توسعه و پیشرفت دانش آن حوزه سهم بسیاری دارند.

دلایل استناد از نظر یوجین گارفیلد: اعتبار بخشیدن به آثار مرتبط، تصحیح اثر خود، تصحیح آثار دیگران، نقد آثار قبلی، اثبات ادعاها، تجلیل از پیشینیان، مشخص کردن منابع هسته یک حوزه، رد آثار یا اندیشه‌های دیگران و ... 

سرقت علمی به معنای استفاده از آثار دیگران بدون استناد به آن‌ها است. در این موارد فرد مطلبی را بدون ذکر منبع اصلی و به نام خود منتشر می‌نماید. اگر فردی آثار و تفکرات دیگران را به نام خود منتشر کند به صورت عمدی سرقت علمی انجام داده است. برخی مواقع سرقت علمی از روی نداشتن اطلاعات کافی انجام می‌شود. برای مثال بسیاری از دانشجویان در مقاله یا پایان نامه خود از منابع دیگری استفاده می‌کنند اما به دلیل ناآگاهی از شیوه‌های صحیح استناددهی به منبع مورد نظر استناد نمی‌کنند. 

Support