ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تأثیر بنیان های قومی - نژادی بر جدایی گزینی اجتماعی – فضایی در شهر بروجرد

Year: 1399
COI: HAMYARCONF08_002
Language: PersianView: 257
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احمد پوراحمد - استاد گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، دانشگاه تهران
محمد بیرانوند - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، دانشگاه تهران

Abstract:

جدایی گزینی شهری به فرآیندی اشاره دارد که در آن افراد با توجه به ویژگی های اجتماعی-اقتصادی در یک شهر طبقه بندی می شوند در پی این فرایند سازمان فضایی شهر می تواند تفاوت در نتایج مخرب اجتماعی و اقتصادی را توضیح دهد هدف این پژوهش بررسی تأثیر بنیان های قومی – نژادی بر جدایی گزینی اجتماعی – فضایی در شهر بروجرد به عنوان دومین شهر بزرگ استان لرستان است. پژوهش حاضر از نظر هدف بیشتر بنیادی و از نظر ماهیت و روش تحقیق توصیفی – تحلیلی است و داده ها به دو روش میدانی و کتابخانه ای گردآوری شده اند. در روش میدانی با استفاده از تکنیک های (پرسشنامه، مشاهده) اطلاعات موردنظر استخراج گردید و مؤلفه های مربوط به قومیت مورد بررسی قرار گرفتند. حجم نمونه ی آماری با استفاده از روش توزیع تصادفی از جامعه ی آماری (کل ساکنان شهر بروجرد) بر اساس فرمول کوکران 390 نفر برآورد گردید. یافته های پژوهش نشان داد که قومیت لک بیشتر در ناحیه یک و چهار منطقه یک سکنی گزیده است که محلات این نواحی به دلیل پایین بودن قیمت زمین و مسکن و نزدیکی به روستاهای مهاجران عشایر در جنوب شهرستان بروجرد بیشتر به تصرف لک ها درآمده است و گتوهای متعددی همچون قآنی ، لرآباد و ... در این نواحی به چشم می خورد. ناحیه مرکزی و ناحیه یک و سه منطقه یک نیز محل استقرار لرها ( بروجردی های بومی) می باشد. در شمال شهر بروجرد قومیت های گوناگون با وضعیت مناسب اقتصادی – اجتماعی استقرار یافته اند. در مجموع نتایج نشان می دهند که در مجموع می توان نتیجه گرفت لک ها با توجه به فرهنگ قبیله ای و عشیره ای خود، با استقرار در سه ناحیه (ناحیه دو منطقه دو، ناحیه دو و چهار منطقه یک) جدایی گزینی خاصی را نسبت به سایر اقوام دارند و در نواحی (ناحیه چهار و دو از منطقه یک) که قومیت لک استقرار یافته است عامل تجمع هم زبانان در ناحیه دلیل اصلی انتخاب محل سکونت بوده است

Keywords:

جدایی گزینی , جدایی گزینی قومی- نژادی , سیستم اطلاعات جغرافیایی SPSS , شهر بروجرد

Paper COI Code

This Paper COI Code is HAMYARCONF08_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1112972/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پوراحمد، احمد و بیرانوند، محمد،1399،بررسی تأثیر بنیان های قومی - نژادی بر جدایی گزینی اجتماعی – فضایی در شهر بروجرد،8th National Conference on Geography and Environment،Shirvan،https://civilica.com/doc/1112972

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 67,801
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support