Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه تطبیقی مشنورهای شهری در جهان: بازتعریف نقش شهرداری ها

Year: 1389
COI: ANDISHESARA01_025
Language: PersianView: 551
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

شهرها تا دهههای اخیر، بیشتر واقعیتهایی فضایی و کالبدی فرض میشدند. به تبع این فرض، مدیریت شهری نیزمدیریت فضاهای شهری و خدمات مرتبط تلقی میشد. اما امروزه شهرها دارای موجودیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعیشناخته میشوند. ازاینرو، مدیریت شهری نیز در عرصههایی متنوع دامن گسترده و شهرداریها در جهان نقشهای بسیارگوناگونی را در جهت بهبود کیفیت زندگی در شهرها پذیرفتهاند. بالتبع، بسیاری از وظایفی که تا پیش از این بر عهدهدولتهای ملی بوده است به شهرداریها واگذار شده است. بدین ترتیب، حکمرانی مطلوب شهری به سرفصلی مستقلدر حکمرانی تبدیل شده و حتی رسماً نیز در سطح بینالمللی شاخصهایی برای سنجش آن تدوین شده است. یکی ازاین شاخصها، شاخص حکمرانی مطلوب شهری است. بنا بر ادعای سازمان اسکان بشر ملل متحد، این شاخص، نه تنهادستیابی به اهداف توسعهای را آسانتر و زمینه مشارکت جامعه مدنی و بخش خصوصی را در حکمرانی فراهم میکند،بلکه امکان عینی پایش عملکردها را فراهم میآورد. در میان خردهشاخصهای شاخص حکمرانی مطلوب شهری، وجودو انتشار سندی مصوب با عنوان منشور شهروندی [شهرنشینی] آمده است که باید مشتمل بر حق شهروندان در دسترسیبه خدمات اساسی بهرسمیت شناخته شده توسط حاکمیت محلی باشد. منشورهای شهروندی [شهرنشینی] تجاربی نویندر جهان هستند که بیش از دو دهه از عمرشان نمیگذرد. این منشورها به طیف گستردهای از حقوق مادی، سیاسی،اجتماعی و فرهنگی ساکنان شهرها اشاره میکنند که مدیریت شهری مکلف به تأمین و ضامن آن است. هدف مقالهحاضر بررسی تطبیقی مفاد و محتوای منشورهای شهری موجود در جهان است. این مطالعه به روش اسنادی انجام شدهاست. در این مقاله ویژگیها و اصول کلی تدوین، شباهتها و تفاوتهای منشورهای موجود بررسی و بحث شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ANDISHESARA01_025. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/305014/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عظیمی هاشمی، مژگان و رضوی زاده، ندا،1389،مطالعه تطبیقی مشنورهای شهری در جهان: بازتعریف نقش شهرداری ها،The position of public sports in the health and happiness of the citizens of region 2 of Tehran،Tehran،https://civilica.com/doc/305014

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • منشور شهری اروپا (1)، کنفرانس مسئولان محلی و منطقه‌ای اروپا، ...
 • _ منشور حقوق و مسئولیت‌های مونترال، مونترال کانادا، تصویب:2003، اعمال: ...
 • . منشور جهانی حقوق شهرنشینی، تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی، ملی ...
 • _ منشور اروپایی برابری زنان و مردان، شورای شهردارها و ...
 • _ دستورکار منشور جهانی برای حقوق بشر در شهر، گروه ...
 • _ منشور شهری اروپا (2)، شورای اروپا، استراسبورگ فرانسه، .2008 ...
 • شارع پور، محمود (1387)، جامعه شناسی شهری، تهران: سمت. ...
 • Patenaude, Jules. (2005), Montreal Charter of Rights and Responsib ilities, ...
 • Kristiansen, Annali. (2005), The European Charter for the Safeguarding of ...
 • 5- 1 6 September2005 _ UNESCO Headquarter. ...
 • Osorio, Leticia. (2005), The World Charter on Te Right to ...
 • Chueca, Eva Garcia. (2009), Local Governments and the right to ...
 • Tedeschi, Sebastian. (2009), World Charter for the Right to the ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support