ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدیریت کیفی منابع آب با نگرش پایداری حوزه آبریز

Year: 1386
Publish place:
COI: WATERSHED04_262
Language: PersianView: 3,166
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد کارآموز - استاد دانشکده عمران پردیس فنی دانشگاه تهران
آزاده احمدی - دانشجوی دکتری مهندسی آب دانشکده عمران پردیس فنی دانشگاه تهران
مسعود طاهریون - دانشجوی دکتری مهندسی محیط زیست، دانشگاه تهران

Abstract:

امروزه آب این منبع حیا ت بخش، به عنوان یکی از سه عامل تشکیل و بقای محیط زیست ( خاک، هوا و آب ) بیش از هر زمان دیگر مورد توجه می باشد . مدیریت کیفی منابع آب مستلزم شناخت دقیق منابع الاینده و خصوصیات آنها شامل مشخصات کمی و کیفی و موقعیت و تناوب تخلیه آنها به منابع آبهای سطحی و زیرزمی نی می باشد . نگرش حوزه ای به مسائل مدیریت کیفی منابع آب موجب می گردد تا چرخه کامل تولید تا تخلیه و کلیه فرایندهای انتقال و تبدیل در نظر گرفته شود . مدیریت حوزه ای دید جامعی نسبت به کنترل آلودگی آب ناشی از رواناب های آلوده و منابع نقطه ای و غیرنقطه ای آلودگی دارد . رویکرد حوزه ای در مدیریت کیفی منابع آب یک فرآیند تصمیم گیری است که نشان دهنده استراتژیهای کلی در جمع آوری و تحلیل اطلاعات به همراه درک عمومی از نقش ها، اولویت ها و مسئولیت های همه ذینفعان در یک حوزه آبریز می باشد . رویکرد حوزه ای بر مبنای این مفهوم اس ت که بهترین راه حل بسیاری از مشکلات کیفیت آب نظیر تجمع آلاینده ها و آلودگی های غیرنقطه ای بررسی آنها در سطح حوزه آبریز است . علاوه بر آن تمرکز بر حوزه موجب شناسایی موثرترین و کم هزینه ترین راهکارهای کنترلی جهت رسیدن به اهداف آب پاک می باشد . در این مقاله پس از بررسی عوامل پایداری در منابع آب، مجموعه ای از شاخص های پایداری از دیدگاه های مختلف معرفی شده اند . سپس به ساختار توسعه پایدار در حوزه آبریز و دینامیک سیستم به عنوان ابزاری برای مدیریت مبتنی بر بازخور ، فرصت های جدیدی را برای تصمیم گیری بهتر در توسعه و برن امه ریزی منابع آب حوزه آبریز و آبخیزداری با در نظر گرفتن اندرکنش های مولفه های مختلف حوزه اشاره شده است . از طرح های جامع کاهش آلودگی که یکی از ابزارهای ایجاد پایداری در امر توسعه و بهره برداری از منابع آب می باشد ، نقش کلیدی در شکل گیری عملیات اجرایی برای ا یجاد پایداری دارد . همچنین چند رویکرد یکپارچه و سازمان یافته در مدیریت کیفی منابع آب از جمله سیستم ملی حذف تخلیه آلاینده، سیاست تجارت آلودگی و مالیات تخلیه توضیح داده شده اند . مدل های شبیه سازی حوزه آبریز با سطح پیچیدگی مختلف عمدتاً در تخمین بار آلودگی کارب رد زیادی دارند که به عنوان نمونه به استفاده از مدل SWAT در شبیه سازی حوزه آبریز اشاره شده است

Keywords:

حوزه آبریز، مدیریت کیفی، آبخیزداری، توسعه پایدار، مدل SWAT ، طرح کاهش آلودگی، تجارت آلودگی

Paper COI Code

This Paper COI Code is WATERSHED04_262. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/45071/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کارآموز، محمد و احمدی، آزاده و طاهریون، مسعود،1386،مدیریت کیفی منابع آب با نگرش پایداری حوزه آبریز،چهارمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران مدیریت حوزه های آبخیز،Karaj،https://civilica.com/doc/45071

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • وزارت نیرو، (1384)، راهنمای مطالعات ظرفیت خودپالایی رودخانه‌ها، نشریه شماره ...
 • کارآموز، م، (1381)، "گزارش طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون"، ...
 • کارآموز، م، (1384)، "گزارش نهایی برنامه‌ریزی و مدیریت کمی و ...
 • _ Chen, C.H., Liu, W.L., Liaw, S.H., Yu, C.H., (2005), ...
 • _ Neitsch, S.L., Arnold, J.G., Kiniry, J.R., Williams, J.R., (2001). ...
 • _ Neitsch, S.L., Arnold, J.G., Kiniry, J.R., Williams, J.R., (2001). ...
 • _ Cai X., D. _ McKinney, and L. S. Lasdon, ...
 • _ Walmsley, J.J., (2002), "Framework for Measuring Sustainable Development in ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 2 Paper استفاده شده است.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 63,668
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support