ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تحلیلی پنجرهی گل مناسب برای حفظ پایداری دیواره ی چاه با استفاده ازمعیارهای شکست سنگ

Year: 1396
COI: GPPCONF01_041
Language: PersianView: 372
This Paper With 27 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 27 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا اناری - کارشناسی ارشد مهندسی نفت (مخازن هیدروکربوری)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
آرش ابراهیم آبادی - دکتری معدن، عضو هیات علمی گروه معدن و زمین شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قایمشهر
محمدکمال قاسم العسگری - دکتری ژیویزیک، عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت آبادان
میلاد مقصودی اکبری - کارشناسی ارشد مهندسی نفت (مخازن هیدروکربوری)، مدیر خانه مهندسی نفت ایران

Abstract:

ناپایداری یعنی اینکه به هر دلیلی مقطع چاه از حالت دایرهای خود خارج گردد که ممکن است با ریزش دیواره یا ایجاد شکاف در آن همراهباشد. مشکل ناپایداری چاه در چاههای تولیدی و اکتشافی باعث هزینهی سالیانه بالغ بر 100 میلیون دلار در سراسر جهان میشود کهاین رقم می تواند تا 1 میلیارد دلار نیز افزایش یابد بنابراین پیش بینی های لازم برای جلوگیری از ناپایداری ضروری است. روشهای بسیاریتا کنون برای بررسی پایداری چاه پیشنهاد شده است اما در این تحقیق، بررسی تحلیلی به کمک تنش سه محوره مد نظر است. دو عاملمهم در مدلسازی پایداری چاه، معیار شکست و مدل رفتاری سنگ می باشند. در این تحقیق به منظور انتخاب مناسب ترین معیار شکستبرای تحلیل پایداری چاه، 15 معیار شکست با توجه به داده های 14 نمونه سنگ مختلف که از مقالات اقتباس شده اند مقایسه شدند کهدر نهایت معیار لید اصلاح شده با داشتن انحراف معیار باقیمانده حدود 2 درصد، به عنوان دقیق ترین رابطه شناخته می شود. با ادغام اینمعیار شکست با تنش های اطراف چاه که از رابطه ی Kirsch محاسبه می شوند، رابطه ای جدید برای پیش بینی حداقل وزن گل برای جلوگیری از ریزش دیواره ی چاه بدست آمد. برای استفاده در تحلیل ها، رابطه ی بدست آمده با داده های واقعی 1 چاه در میدان نوروز و 1 چاه در خارج از کشور مقایسه شده است، در هر دو مورد تنها رابطه ی لید اصلاح شده است که وزن گل مناسب برای پایدار ماندن دیواره یچاه را بدرستی پیش بینی می کند. در چاه 34 میدان نوروز لاگ کالیپر رانده شده و قطر چاه ثبت شده است بنابراین نقاطی که ناپایدارهستند مشخص هستند. معیار لید اصلاح شده بعنوان دقیق ترین رابطه و معیارهای هوک-براون، موهر-کولمب و موگی-کولمب بعنوانکاربردی ترین روابط نقاط ناپایدار را پیش بینی کردند و مشخص شد که تنها معیار لید اصلاح شده است که این نقاط را مشخص می کند.گزارش حفاری سازندی شیلی مربوط اعماق 4800 تا 6200 فوتی با گلی به وزن 10/5 پوند بر گالن در اندونزی بدون مشاهده ی ناپایداری حفاری شده است. طبق معیار موهر- کولمب چاه در محدوده ی ناپایداری قرار دارد، این معیار وزن گل مناسب را تقریبا 1.2Ib/gal بیشتر از وزن کنونی نشان میدهد. در صورت استفاده از این معیار برای انتخاب وزن گل، امکان هرزروی زیاد سیال حفاری وجود دارد. با توجه به معیار موگی-کولمب با این وزن گل، چاه در شیب های بیشتر از 35 درجه پایدار خواهد بود. اما با توجه به معیار لید اصلاح شده، چاه در هر شرایطی از نظر شیب و آزیموث پایدار است.

Keywords:

معیار شکست , پایداری دیواره ی چاه , پنجره ی گل , تنش برجا , معیار لید اصلاح شده

Paper COI Code

This Paper COI Code is GPPCONF01_041. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/637106/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اناری، رضا و ابراهیم آبادی، آرش و قاسم العسگری، محمدکمال و مقصودی اکبری، میلاد،1396،بررسی تحلیلی پنجرهی گل مناسب برای حفظ پایداری دیواره ی چاه با استفاده ازمعیارهای شکست سنگ،1st National Conference on Gas and Petrochemical Processes،Bojnord،https://civilica.com/doc/637106

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 32,764
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support