ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل سازی تحلیلی سیستم تحریک بدون جاروبک واحدهای گازی نیروگاه شهید رجائی و ارزیابی آن برای واحد شماره 2

Year: 1378
COI: PSC15_090
Language: PersianView: 2,843
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد رسولی - دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گروه پژوهشی بهره بردار
مهدی کراری - دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات و مدارک کامل و گاهی مغایرت مدارک با واقعیت و نیز تغییر مشخصه مدارات الکترونیکی، الکتریکی و مکانیکی واحدهای تولید انرژی با گذشت زمان و تنظیم کنترل کننده ها بر اساس مقادیر زمان نصب واحد، تعیین پارامترهای مدل دینامیکی سیستم های قدرت ضروری است . این الزام با گسترش شبکه و معرفی سیستم های تحریک سریع بویژه پایدار کننده های سیستم قدرت و لزوم تنظیم آنها که فقط با شبیه سازی های مطمئن مقدور است، اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد . [1] پارامترهای مدل اجزاء در مطالعات پایداری و همچنین شبیه سازی رفتار سیستم به منظور تنظیم مجدد یا نصب کنترل کننده ها کاربرد دارند . حتی اگر مدلی کامل از طرف سازنده تجهیزات ارائه شده باشد، بیش از پنج سال اعتبار ندارد و باید مجدداً ارزیابی گردند . [2] با توجه به این مسائل، پروژه تحقیقاتی " تعیین اطلاعات دینامیکی نیروگاهها " به کارفرمایی معاونت تحقیقات و فن آوری توانیر تعریف و اجرا گردیده است . هدف از این پروژه , تدوین روشهایی برای تعیین پارامترهای مدل اجزاء مختلف نیروگاه ( سیستم تحریک، توربین، گاورنر و ژنراتور ) و بدست آوردن این پارامترها برای سه واحد نمونه گازی، آبی و بخاری بوده است . اهمیت مدلسازی سیستم تحریک ناشی از تأثیر آن بر پایداری گذرا و دینامیکی شبکه است . قابلیت سیستم تحریک در تامین جریان میدان ژنراتور نقش عمده ای در پایداری گذرای شبکه به هنگام یک اغتشاش بزرگ مثل اتصال کوتاه دارد . همچنین فیدبک تنظیم ولتاژ که از طریق سیستم تحریک بسته می شود، رفتار شبکه برای اغتشاش کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد . بنابراین سیستم تحریک یک عنصر کلیدی در مطالعات دینامیکی است . [4,3] روشهای مدلسازی ریاضی به سه دسته تحلیلی 1 ، آزمایشی 2 و ترکیبی 3 تقسیم می شوند . [6,5] در مدلسازی تحلیلی، معمولاً سیستم اصلی مورد مطالعه به مجموعه ای از سیستمهای فرعی تقسیم می شود . سپس مدل کلی با ترکیب این مدلهای فرعی بدست می آید . برای بدست آوردن رابطه ورودی و خروجی هر قسمت، از قوانین فیزیکی حاکم بر اجزای سیستم استفاده می شود . در مدلسازی آزمایشی با انجام آزمایش بر روی سیستم واقعی و ضبط ورودیها و خروجیها در حین آزمایش و پردازش سیگنالهای ضبط شده، مدل سیستم بدست می آید . در مدل سازی ترکیبی ساختار مدل به روش تحلیلی و پارامترهای آن به روش آزمایشی محاسبه می گردند . در ادامه این مقاله، ابتدا سیستم تحریک نیروگاه گازی شهید رجائی در بخش دوم معرفی می گردد . تشریح بخشهای مختلف سیستم تحریک و ساختار مدل و مقدار پارامترهای هر جزء آن در بخش سوم می آید . لازم به ذکر است، به خاطر محدودیت تعداد صفحات از ذکر برخی جزئیات مانند مقدار مقاومت ها، خازن ها و ... که پارامترهای مدل تحلیلی به آنها وابسته است و رابطه هر پارامتر با این عناصر، صرفنظر می شود . بخش چهارم به ارائه مدلهای خطی و غیرخطی در حالتهای کار عادی و غیر عادی سیستم تحریک، اختصاص دارد . در بخش پنجم، صحت مدل بدست آمده با انجام آزمایشهایی در محل نیروگاه و در حالت متصل به شبکه ارزیابی می شود و نهایتاً در بخش ششم نتیجه گیری مطرح می گردد .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is PSC15_090. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/36408/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رسولی، محمد و کراری، مهدی،1378،مدل سازی تحلیلی سیستم تحریک بدون جاروبک واحدهای گازی نیروگاه شهید رجائی و ارزیابی آن برای واحد شماره 2،15th International Power System Conference،Tehran،https://civilica.com/doc/36408

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • گروه پژوهشی بهره‌برداری شبکه، "تعیین پارامترهای دینامیکی سیستم تحریک نیروگاه ...
 • "، گزارش مربوط به فاز اجرایی پروژه "تعیین اطلاعات دینامیکی ...
 • پرابها شانکار کندور، "پایداری و کنترل سیستمهای قدرت"، ترجمه حسین ...
 • گروه مطالعات دینامیک، "تعیین پارامترهای دینامیکی سیستم تحریک گزارش فاز ...
 • اسناد و مدارک نیروگاه گازی شهید رجائی: .Volume 2C ...
 • ] G. Roger Berube, R. E. Beaulieu, "A Utility Prespective ...
 • Graham Rogers, _ Demystifying Power system Oscillations", IEEE, Computer Applications ...
 • K. suzuki & et al., "The Characterisitic _ of Excitation ...
 • IEEE Committee Report, "Excitation system Models for Power System Stability ...
 • S.M.L.Kabir & R. S huttleworth, "Brushless exciter model", IEE Proc. ...
 • George K. Girgis, Hoa D. Vu., "Verification of Limiter Performance ...
 • IEEE Task Force On Exicitation Limiters, "Under Excitation Limiter Models ...
 • Experimental Modeling 3- Combined Modeling ...
 • Automatic Voltage Regulator 5- Per Unit 6- Per Unit ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 21,207
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support