ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و تحلیل اثرات اجتماعی و زیست محیطی ناشی از سیلاب ها

Year: 1398
COI: NCNRM02_023
Language: PersianView: 261
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید گایگانی - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت محیط زیست، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، ایران،
مژگان زعیم دار - استادیار گروه مدیریت محیط زیست، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، ایران،
علی دوستی خطیب - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت محیط زیست، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، ایران

Abstract:

در بین بلایای طبیعی، سیل، زلزله و خشکسالی به لحاظ خسارات مالی و جانی ناشی از وقوع آنها، دارای اهمیت ویژه ای می باشد. به استناد آمار و اطلاعات خسارات ناشی از سیل آسیا و اقیانوسیه، بیشترین میزان در بین خسارتهای از حاصل طبیعی بلایای را به خود اختصاص می دهند. هدف از انجام این پژوهش بررسی و تحلیل اثرات اجتماعی و زیست محیطی ناشی از سیلاب ها می باشد. روش تحقیق در این مقاله بصورت کیفی بوده و با استفاده از مطالعات کتابخانه ای، مقالات و اسناد و مدارک تحلیل شد. نتایج پژوهش نشان داد که سیلاب به عنوان یکی از مهمترین فرآیندهای تغییر دهنده چهره زمین، از پدیده های مختلف ژئومرفولوژیک تاثیر می پذیرد. با تمام اهمیتی که آب در اقتصاد ایران دارد، سیلابها هر ساله حجم عظیمی از آبها و خاکهای حاصلخیز کشور را از دسترس خارج می کنند و به کویرها، دریاچه ها و دریا انتقال میدهند. به نظر می رسد خسارتهایی که از سیلاب ناشی می شود تا حد زیادی قابل کنترل و پیشگیری است. از آنجایی که امروزه بررسی اثرات زیست محیطی توسط مجامع جهانی جزء عوامل درجه اول در تصمیم گیری اجرای طرحهای عمرانی از جمله طرحهای کنترل سیلاب می باشد، و خسارات جبران ناپذیر آگاهانه و ناآگاهانه و اثرات سوء طرحهای سازهای مدیریت و کنترل سیلاب بر محیط زیست روز به روز با افزایش دخل و تصرف بیشتر انسان در طبیعت بیشتر شده است؛ ارزیابی زیست محیطی این طرحها در بهینه سازی اجرای پروژه های بزرگ ضروری می باشد. با متمرکز شدن و تبدیل هرز آب ها به سیلاب، سالانه خسارات جانی و مالی فراوانی به مراکز صنعتی، شهری و روستایی وارد می شود. وقوع سیلاب سبب شستشو و انتقال خاک های حاصلخیز سطحی و فرسایش بیش از حد طبیعی خا ک می گردد. خاک ورودی های فرسایش یافته همراه با جریان طغیانی رودخانه ها درسدها، سبب رسوب گیری و پر شدن مخازن سدها می گردد.

Keywords:

سیلاب، تاثیرات اجتماعی، اثرات زیست محیطی، سیلاب.

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCNRM02_023. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/962380/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گایگانی، سعید و زعیم دار، مژگان و دوستی خطیب، علی،1398،بررسی و تحلیل اثرات اجتماعی و زیست محیطی ناشی از سیلاب ها،The 2nd National Conference on Natural Resources Management, Focusing on Water, Flood and the Environment،Gonbad-e Qabus،https://civilica.com/doc/962380

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 6,944
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support