ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل ویژگی ها و ساختار رقابتی بازار بیمه ی ایران

Year: 1398
COI: INSDEV26_031
Language: PersianView: 375
This Paper With 24 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 24 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابراهیم کاردگر - دکتری اقتصاد، نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل، شرکت بیمه دانا، تهران
مهدی احراری - دانشجوی دکتری اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی، مدیر دفتر پژوهش و توسعه، شرکت بیمه دانا، تهران
حمید رضا محمدی اوجان - کارشناسی ارشد مدیریت بیمه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز، مشاور معاونت اداری و مالی، شرکت بیمه دانا، تهران

Abstract:

شاید مهم ترین وجهی که در تبیین نظری بازار در علم اقتصاد مورد نظر بود، شرایط حاکم بر بازار باشد که می تواند عناصر، اجزا و بازیگران آن را به سمت یک هم افزایی کارا و یا در مقابل به سوی یک واگرایی ناکارا هدایت نماید. تاکید هدف مند بر ویژگی های ساختار بازار بیمه، صرف تبیین وجوه کارآمدی بازار نیست بلکه جهت و مسیر توسعه صنعت بیمه را بهخوبی نمایان می کند. بازاری که در چارچوب یک محیط بسته و متراکم محدود شده باشد، هر چند از حیث شاخص های کلاسیک ارزیابی و سنجش محیطی نشانگر رویه مطلوب تلقی گردد ولی از منظر رویکرد نهادی، ناقص و ناکارا بوده و کارکرد آن ضدتوسعه ای خواهد بود.هدف این پژوهش نشان دادن ویژگی های صنعت بیمه ی ایران از منظرساختار بازاری است که بر اساس شاخص های درجه تمرکز، فرآیند رقابتی شدن در آن ظهور و بروز پیدا کرده است. وضعیت رقابت در میان شرکت های بیمه طی سال های 1396-1388 با استفاده از شاخص هرفیندال-هیرشمن هم براساس مجموع کلی دارایی ها و هم براساس حق بیمه تولیدی محاسبه شده است. یافته های تحقیق نشان می دهد که گرچه بر اساس شاخص تمرکز هرفیندال-هیرشمن، بازار بیمه ی کشور به عرصه رقابتی شدن پا نهاده ولی همچنان متراکم و ناکارا ارزیابی می شود. علاوه بر این ترتیبات نهادی بازار به ویژه از بعد فنی آن و نیز ظرفیت های بالقوه متعدد و متکثر بالاخص در حوزه بیمه های زندگی که مبین توسعه نیافتگی صنعت بیمهکشور است، از مهم ترین و اصلی ترین عوامل ناکارآمدی بازار بیمه است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is INSDEV26_031. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/997453/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاردگر، ابراهیم و احراری، مهدی و محمدی اوجان، حمید رضا،1398،تحلیل ویژگی ها و ساختار رقابتی بازار بیمه ی ایران،26th National Conference on Insurance and Development ،Tehran،https://civilica.com/doc/997453

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support